21/04/2024
Αλκοολικός Αστέρας 12 10 10 7 - 39 -
Khazad Dooms 11 4 10 16 - 41 -

To πήρε πάνω του ο Ράντος!

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ράντο, τον Μαυρογένη και τον Σχινά να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες για τους μωβ και τον Αλκοολικό να βασίζεται στα δίποντα του Τσαμποδήμου και του Γαργαλάκου. Ο Αργύρης με ένα καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά με τρεις τον Αλκοολικό ένα λεπτό πριν τη λέξη της περιόδου, 12-9, αλλά ο Σχινάς με ένα λειαπ στον αιφνιδιασμό μείωσε στον πόντο για τους φιλοξενούμενους, 12-11.

Χωρίς καλάθι έμειναν για τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες, με τον Αργύρη να σπάει το ρόδι με ένα σουτ έξω από τα 6,75. Ο Κασαπάκης απάντησε με το ίδιο νόμισμα για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Κασφίκης και ο Γαργαλάκος συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι και κράτησαν τον Αλκοολικό Αστέρα σε θέση οδηγού, 22-15.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γ. Σχινάς ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα ισοφάρισε και ανέτρεψε τη διαφορά, 24-25! O Αλκοολικός, αν και δυσκολεύτηκε να βρει σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά, πήρε μπρος μετά τους πέντε πόντους του Τσαμποδήμου, για να έρθει ο Κασφίκης και να γράψει το 29-25, με ένα σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ξεκινώντας τη τελευταία περίοδο, ο Ράντος άνοιξε το σκορ με το αγαπημένο του τρίποντο για τους Khazaad Dooms, μειώνοντας έτσι εκ νέου στους τέσσερις. Ο Γαργαλάκος απάντησε με 2/2 βολές για τον Αλκοολικό, ο οποίος είδε στη συνέχεια τους Μαυρογένη και τον Κασαπάκη να φέρνουν το ματς στους δύο, 34-32! Ο Γαργαλάκος με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε και πάλι στα ηνία στον Αλκοολικό, αλλά ο Ράντος, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση στο τέλος, καθάρισε την υπόθεση για τους μωβ και τους χάρισε τη πρώτη νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα!

Betsson MVP για τους Khazaad Dooms αναδείχτηκε ο Διονύσης Μαυρογένης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες και 4 κλεψίματα, ενώ από τον Αλκοολικό Αστέρα ξεχώρισε ο Νικόλας Γαργαλάκος με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Αλκοολικός Αστέρας (Πρωτόπαπας): Αργύρης 6, Γαργαλάκος 13, Κασφίκης 6, Πρωτόπαππας 5, Τσαμποδήμος 9.

Khazaad Dooms (Σχινάς): Κασαπάκης 6, Μαυρογένης 6, Ράντος 12, Ράπτης 2, Σχινάς Ν., Σχινάς Γ. 15.

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των Khazaad Dooms στο τελευταίο δεκάλεπτο!