09/04/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 15 15 13 21 - 64 -
Terroristas 11 14 19 11 - 55 -

Το πήρε στο τέλος ο Kolosos!

Απογευματάκι Κυριακής 9 Απριλίου στο Basketaki Arena , σε ένα αδιάφορο μεν αλλά πολύ όμορφο δε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο την Development , ο Kolosos Dunk N Donuts είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, άντεξε στην αντεπίθεση που πραγματοποίησαν οι Terroristas και επικράτησε στο τέλος με 64 – 55.

Ο Kolosos μπήκε από την αρχή του δεκαλέπτου σε θέση οδηγού και με τον Χαροκόπο να οδηγεί την επίθεση με 6 πόντους και τον Ζαμπούρα να εκμεταλλεύεται τις ασίστ του Πετρόπουλου, διατηρούσε το προβάδισμα με 15 – 11. Για τους Terroristas που άργησαν να μπουν στη διαδικασία του αγώνα, ξεχώρισε ο Στέφος με 6 πόντους, με τον Μαυρίδη να πετυχαίνει ένα τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Terroristas να φέρνουν δυο φορές στο ματς στα ίσια με πρωταγωνιστή τον Λίτινα με 7 πόντους και τον Koloso να καταφέρνει ξανά να ξεφεύγει με πρώτο βιολί τον Ζαμπούρα με 6 πόντους, για το 30 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τον εντυπωσιακό Στέφο να κάνει τα πάντα μέσα στο παρκέ και το δίδυμο Νίκα με 5 και Λίτινα με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν πολύτιμες βοήθειες , γύρισαν τούμπα το ματς(43-44). Ο Κολοσός που δεν είχε συγκέντρωση στην άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, ευτύχησε να έχει τον Πετρόπουλο σε καταπληκτική κατάσταση με 11 πόντους, μένοντας σε απόσταση αναπνοής.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι με τον Καραμπεσύνη να πυροβολεί δυο φορές από τα 6.75 και τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλαθάκι, προσπέρασαν και οδηγούσαν την κούρσα. Οι Terroristas πάλεψαν με νύχια και με δόντια να φέρουν το ματς και πάλι στα μέτρα τους με πρωταγωνιστή τον Νίκα με 7 πόντους, όμως οι Πετρόπουλος – Ρούσης με δίποντο και ο Καραμπεσύνης με τρίποντο κερασάκι στην τούρτα, έδωσαν το τελικό χτύπημα για το 64-55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πετρόπουλος με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Νίκας με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Ο Kolosos είχε 23/55 δίποντα , 4/12 τρίποντα, 6/17 βολές, κατέβασε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Οι Terroristas είχαν 17/48 δίποντα, 5/35 τρίποντα, 6/16 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ , έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts(Ζαμπούρας): Ζαμπούρας 12(15ρ.), Καραμπεσύνης 12, Πετρόπουλος 19(15ρ.), Ρούσσης 7, Χαροκόπος 14(14ρ.)

Terroristas (Κονοφάος): Νίκας 14(16ρ.), Μαυρίδης 7(7ρ.), Κονοφάος (7 ρ.), Στέφος 20, Λίτινας 14.

Τι μας άρεσε: Ανοιχτό ματς, χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν ωραίες φάσεις.