25/11/2021
Αμφιδέξιοι 20 12 9 8 8 57 -
Flood BC 20 19 10 9 - 49 -

Το πήραν στην παράταση οι Αμφιδέξιοι!

Το απόγευμα της Τετάρτης σε ένα υπέροχο ματς που πήγαινε πόντο πόντο στην κανονική διάρκεια και κρίθηκε στην παράταση, οι Αμφιδέξιοι , επικράτησαν με 57 – 49 της Flood περνώντας στης τρίτη θέση του πρώτου ομίλου της Master.

Καταιγιστικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 20 – 20. Οι Αμφιδέξιοι είχαν μπροστάρη στην επίθεση τον Ρίζο με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά και από κοντά τον Στουρνάρα με 5 , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο αρχηγός Στέφανος Ασπιώτης είχε 9 και ακολούθησε ο Σταματόπουλος με 6 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ελαφρώς καλύτεροι και με 6 πόντους του Μάιπα και 4 του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν στην λήξη του ημιχρόνου 32 – 30. Για την Flood που ακολουθούσε από κοντά , ξεχώρισε ο Σταματόπουλος με 5 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν Βλάχος και Γρηγορακάκης.

Ισορροπημένο και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Flood έβρισκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με Ζαφειρόπουλο(5) και Ασπιώτη, ενώ τους Αμφιδέξιους κρατούσαν μπροστά Παπαδόπουλος με 6 πόντους και Μάιπας, Στουρνάρας με ένα καλάθι έκαστος(41-40).

Το ματς έγινε πιο δυνατό και πιο σκληρό στην τέταρτη περίοδο με τις ομάδες να μένουν χαμηλά στο σκορ(8-9).Η Flood έπαιρνε προβάδισμα με 5 πόντους του Σταματόπουλου και βοήθειες από Ζαφειρόπουλο και Γρηγορακάκη, αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθια από Τζαβέλλα , Παπαδόπουλο και follow στα δύο δευτερόλεπτα του Μάιπα , έστειλαν το ματς στην παράταση (49 – 49).

Στην παράταση η ομάδα του Ασπιώτη έμεινε άποντη κι έτσι οι Αμφιδέξιοι με τρίποντες βόμβες από Στουρνάρα, Ρίζο και λέει απ κερασάκι στην τούρτα του Μάιπα, πήραν το παιχνίδι με 57 – 49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μάιπας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Ασπιώτης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 19 / 45 δίποντα, 6 / 32 τρίποντα, 1 / 3 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. H Flood είχε 15 / 41 δίποντα, 4 / 27 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Στουρνάρας 10, Κλάδης 2, Τζαβέλλας 4(17ρ.), Παπαδόπουλος 11(14ρ.), Ρίζος 14, Μάιπας 16(9ρ.).

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 2,Χριστοφίλης 16, Γρηγορακάκης 8;7ρ.), Ζαφειρόπουλος 9(7ρ.), Σταματόπουλος 16(11ρ.), ασπιώτης 13 οκτώ, Αλικανιώτης(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ματς πήγαινε πόντο πόντο σε όλη τη διάρκεια του με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο.