13/10/2021
Limoges 22 19 20 20 - 81 -
Hall of Fame 20 19 18 16 - 73 -

Το πήρε μόνος του ο Σιφναίος!

Στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα  της Elite League , η Limoges πέτυχε τη τρίτη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια  , κάθε επιβλήθηκε της Hall of Fame με 81-73 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον ηγέτη τους , Γιώργο Σιφναίο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία της αναμέτρησης  , πραγματοποιώντας με μπασκετική ραψωδία  με 32 πόντους στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακριβώς θα ακολούθησε , καθώς η μια ομάδα διαδεχόταν την άλλη στο προβάδισμα με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Γιώργο Σιφναίο και τη παρέα του μπροστά με 22-20  .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα καθ΄ όλη τη διάρκεια του, καθώς προηγήθηκαν , 30-23 και 37 -32 , ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με δύο πόντους διαφορά, 41-39  .

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση θύμιζε εν πολλοίς έναν αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς η Hall πέρασε μπροστά στο σκορ , 52-55 , με τους γηπεδούχους να επανακτούν το προβάδισμα και εν τέλει να κλείνουν τη περίοδο βρισκόμενοι σε θέση οδηγού με 61-57  .

Στη  τελευταία περίοδο ο αγώνας συνέχισε να έχει τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ,69-69 και 74-73 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Elite  με 81-73 . Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στη μυθική εμφάνιση του Γιώργου Σiφναίου , αλλά και στη κατάθεση ψυχής ολόκληρης της ομάδας της  Hall , καθώς απέδειξε με την απόδοση της ότι παραμένει μια εκ των κορυφαίων ομάδων της διοργάνωσης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σιφναίος με 32 πόντους , 5 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο φοβερός και τρομερός Βαγγέλης Κατσιάπης είχε 16 πόντους , 3 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Η Limoges είχε συνολικά  21/50 δίποντα , 10/23 τρίποντα , 9/18 βολές , 42 ριμπάουντ , 21 ασίστ , 6 κλεψίματα και 15 λάθη . Η Ηall είχε 22/52 δίποντα , 9/22 τρίποντα , 2/8 βολές , 35 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 8 κλεψίματα  και 13 λάθη .

Limoges(Ευριπιώτης): Αναστόπουλος 6 , Δαβιλάς 10 , Σωτηρόπουλος 8 , Σιφναίος 32 , Καραμούζας 7 , Σαμπάνης 3 , Σταμάτης 9 , Παπαδόπουλος , Βασιλόπουλος 6 .

Hall Of Fame(Σταυρόπουλος) : Kατσιάπης 16 , Ιατρού 12, Αγγελόπουλος 10 , Σταυρόπουλος 12 , Δυσακιάς 10 , Κοντογιάννης 2 , Μαυρίδης 9 .

Τι μας άρεσε : H μυθική εμφάνιση του Γιώργου Σιφναίου  , ο οποίος πήρε από το χέρι τους υπόλοιπους και τους οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη .