13/02/2023
Paliagoura 24 12 13 15 - 64 -
Antilalos BC 14 22 8 7 - 51 -

Το πήρε πάνω του ο Αβανίδης!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite, τα Paliagoura άφησαν πίσω την ήττα από τους Uncle Drew, καθώς ο Antilalos υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 64-51. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ευάγγελος Αβανίδης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παντελής Γκολές είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, καθώς βρέθηκαν 4:54 πριν το τέλος του δεκαλέπτου σε θέση οδηγού με σκορ 24-6. Ωστόσο οι παίκτες του Ζαμπέτα αντέδρασαν και με δέκα αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 24-14, όπου ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Οι Αβανίδης και Κασκάνης αποτέλεσαν τα δυο πιο κύρια κομμάτια του επιθετικού παζλ της ομάδας τους με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι Γκιώσης και Γκολές πλήγωσαν τον αντίπαλο με 4 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι ροσονέρι συνέχισαν να κυριαρχούν, κατέβασαν τα Paliagoura στους 12 από τους 24 πόντους, και με τον Αλεξίου(14π) να πραγματοποιεί ένα ξέφρενο πάρτι έξω από τη γραμμή των 6.75, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 36-36. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι από τη στιγμή που ο Antilalos έμεινε πίσω με 24-6, απάντησε με το εντυπωσιακό 12-30 επιμέρους σκορ.

Στη τρίτη περίοδο ο Κασκάνης και η παρέα του μπήκαν αποφασισμένοι για να ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα και εν τέλει τα κατάφεραν, καθώς το πέρας του δεκαλέπτου τους βρήκε σε θέση ισχύος με σκορ 49-44. Ο Αβανίδης σε 6:49 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 9 πόντους, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς περιορίστηκαν στους 8 μόλις πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Paliagoura όχι μόνο κράτησαν τη διαφορά , αλλά την αύξησαν σε διψήφια επίπεδα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια πάρα πολύ  σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Elite με σκορ 64-51.

Τα Paliagoura είχαν 11/25 δίποντα, 12/41 τρίποντα, 6/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/43 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 11/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα  και 11 λάθη .

Paliagoura (Κασκάνης): Σταφυλάς 3 (1), Αβανίδης 19 (5), Σαραντόπουλος 8, Αθανασιάδης 9 (3), Κασκάνης 19 (2), Τομαράς 3, Μούσουρας 3 (1), Κωστάκης, Σουρλίγκας

Antilalos(Ζαμπέτας): Αλεξίου 18, Γκιώσης 7, Γκολές 10, Κωνσταντίνος Ζαμπέτας 2, Μάινας 4, Μαργώνης 9, Ρούσκας 1.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Αβανίδη!