05/10/2024
Ναυάγια 11 23 17 13 - 64 -
Προβατίνες 2 17 22 16 - 57 -

Το πήρε πανω του ο Λουκάς!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, τα Ναυάγια χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης,είχαν εύκολα τον έλεγχο του παιχνιδιού και με κορυφαίο τον Καραβασίλη με 7 πόντους, ξέφυγαν με 10 – 2. Ο Α. Μουστακάτος πέτυχε το μοναδικό καλάθι για τις Προβατίνες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο εκπληκτικός Καραβίδας με 11 πόντους και ο εξαιρετικός Μουστακάτος με 6 πήγαν να βάλουν τις Προβατίνες στην τροχιά του παιχνιδιού, αλλά τα Ναυάγια με τον Καριατλή σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστές τους Καραβασίλη(7), Γκολφινόπουλο(4) και Θωμά(4), πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 19.

Πλούσιο από σκορ και θέαμα το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν πολύ εύκολα και τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Ο αέρινος Βαϊλάκης με 10 πόντους και ο σταθερός Α.Μουστακάτος με 8 προσπαθούσαν να αλλάξουν το μομέντουμ για τις Προβατίνες, όμως τα Ναυάγια με τον Καραβασίλη να συνεχίζει το βιολί του με 9, δεν δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το 51-41.

Οι Προβατίνες πάλεψαν πολύ και κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στους 4 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Α. Μουστακάτο να δείχνει ασταμάτητος με 10 πόντους, όμως τα Ναυάγια με το δίδυμο Καραβασίλη και Καριατλή να τα κρατούν στα δύσκολα με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, κράτησαν την πρωτοπορία και πανηγύρισαν την νίκη με 64 – 57.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Λουκάς Καραβασίλης 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Μουστακάτος με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Ναυάγια(Μαρπίνης): Αυδίκος 24, Βεντούρης 5, Γκολφινόπουλος 6, Θωμάς 8(13ρ.), Καραβασίλης 27(7ρ.), Καριατλής 14, Τζιβιτζής.

Προβατίνες(Δραγάτσης):Βέρος, Ν.Δούκας 3, Δούκας, Δραγάτσης, Ιωαννίδης, Καραβίδας 13, Κούλουθρος 4, Α.Μουστακάτος 25, Μουστακάτος 2,Τσεβάς, Τσιότρας.

Τι μας άρεσε: Η δήλωση – δέσμευση του Καραβασίλη πριν από το παιχνίδι πως θα οδηγήσει τα Ναυάγια στην νίκη.