05/03/2023
Kavlanta Hawks 15 10 8 19 - 52 -
Λύκοι 13 11 11 20 - 55 -

Το πήρε πάνω του ο Σάββας!

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι, οι Λύκοι επικράτησαν στο ΣΕΦ με 52-55 των Kavlanta Hawks, με τον Άρη Σάββα να δηλώνει παρών στην τελευταία περίοδο και να δείχνει έμπρακτα πως με τη φανέλα των Λύκων είναι ο... εαυτός του!

Δυναμικό ξεκίνημα για τους "πορτοκαλί", με ισορροπία στις επιθετικές τους επιλογές και καταπληκτική άμυνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Σοφούλης, Πεντάρης και Πέτσας έβαλαν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ, με τον Κούβελα να απαντάει για το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 15-13 για Hawks, με τον Κουρούβαση να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει σκορ από απόσταση.

Η ένταση και ο δυναμισμός έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ του ΣΕΦ, με τον Σοφούλη να παίρνει προσπάθειες από τα 6.75 από τη μία και τον Άρη τον Σάββα να ανεβαίνει αγωνιστικά, προσπαθώντας είτε με σκορ απο την περιφέρεια, είτε δημιουργικά να βοηθήσει τους Λύκους, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 25-24 με βολές του Σοφούλη σε νεκρό χρόνο.

Ο Καρακώστας άφησε την καλή του αμυντική παρουσία στην άκρη και ανέλαβε επιθετικά, με όμορφες κινήσεις στο ποστ. Οι Kavlanta άφησαν εξολοκλήρου τα επιθετικά τους πλάνα στις... ορέξεις του Σοφούλη, με το ισορροπημένο τριτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τους Λύκους με 33-35.

Το καλύτερο, πιο αμφίρροπο καθώς και... καταιγιστικό δεκάλεπτο ήταν το τελευταίο, με τον Άρη τον Σάββα να το παίρνει προσωπικά, να βάζει δύο τεράστια τρίποντα και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Λύκους στη νίκη με τελικό σκορ 52-55!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άρης Σάββας με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Kavlanta ξεχώρισε ο Δημήτρης Πέτσας με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/28 δίποντα, 4/34 τρίποντα, 14/25 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/58 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 4/8 βολές, 60 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Ασημακόπουλος, Λιώδης, Κολυβάς, Πέτσας 7, Παπαδημητρόπουλος, Μπόικο 1, Τζώρτζης 9, Πεντάρης 4, Σοφούλης 31.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας, Αρβανίτης, Κουρούβανης 8, Κούβελας 9 (14 ριμπ.), Χαροκόπος, Δρόσος, Σάββας 21, Καρακώστας 10, Καχριμάνης 5, Χαραλαμπίδης 2.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!