06/07/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 13 16 8 - 20 -
Leontario BC 21 14 14 18 - - -

Το πίστεψε και το έκανε το Leontario!

Στα προημιτελικά της Summer Development League προκρίθηκε το Leontario, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς ανέτρεψε το – 14 του πρώτου αγώνα και με το 51-67, απέκλεισε τους Γαλάτες και στους 8 θα αντιμετωπίσει τους Relοad!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για το Leontario, καθώς με 6 πόντους του Γωγούλη, 5 του Βεργόπουλου, 5 του Τσιαντή και 5 του Πλαγιαννάκου, προηγήθηκε με 14-21. Ο Μαντάς και ο Λαδάς με 4 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +12, 18-30, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-35, έπειτα από 4 νέους πόντους του Τσιαντή και άλλους τόσους του Πλαγιαννάκου. Τους Ανυπότακτους Γαλάτες κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Λαδάς, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 ακόμη πόντους του Πλαγιαννάκου και 4 του Βεργόπουλου, το συγκρότημα του Γεωργογάλα διατήρησε το τιμόνι στα χέρια του με 43-49. Ο Λαδάς συνέχιζε νε ηγείται της επίθεσης των γηπεδούχων και στο τρίτο δεκάλεπτο με 8 πόντους, ενώ 4 είχε ο Φραντζεσκάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Leontario έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Τσιαντή, 4 του Γωγούλη, 3 του Πλαγιαννάκου και τεράστιο τρίποντο του Χατζησπύρου, 8″ για το τέλος, έφτασε στην μεγάλη ανατροπή με 51-67! Ο Λαδάς έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του στο φινάλε, ωστόσο οι 6 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς 6/11 βολές, 21/46 δίποντα και 1/31 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/13 βολές, 21/47 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Φραντζεσκάκης με 8 πόντους, έχοντας 2/2βολες και 3/10 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Leontario ο Γωγούλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 10 (1), Γαλάνης, Κακριδής 6, Φραντζεσκάκης 8, Μπετχαβάς 2, Φώτου, Λαδάς 25, Σταθάτος

Leontario (Γεωργογάλας): Ζαβιτσάνος 4, Πλαγιαννάκος 22 (2), Βεργόπουλος 11 (1), Κωνσταντιδέλης, Κορωνάκης, Τσιαντής 13 (2), Γωγούλης 14, Χατζησπύρου 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο τρίποντο του Χατζησπύρου!