30/05/2023
Tseliguns 19 14 7 9 - 49 -
Rookie Balboa 10 5 16 11 - 42 -

Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Tseliguns!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Tseliguns και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον Καφφέ και τον Λόλα να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Rookie Balboa δεν άργησαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και να απαντήσουν με τα καλάθια του Ξάνθη και του Θοδωρή Κουκάκη, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 19-10.

Οι Tseliguns συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και με τις όμορφες συνεργασίες του Τοπτσίδη και του Θεοδουλίδη κατάφεραν να μεγαλώσουν και άλλο την διαφορά. Οι Rookie Balboa παρά τις προσπάθειες του Πουρνάρη και του Ζωγράφου δεν μπόρεσαν να γινουν απειλητικοί και έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 33-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Rookie Balboa ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν μία αντεπίθεση διαρκείας με τον Ελοβάρη και τον Ξάνθη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Tseliguns απάντησαν με τα μεγάλα καλάθια του Κόντου και του Γιαγρίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν το σκορ να φτάνει το 40-31.

Η αντεπίθεση των Rookie Balboa συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Ελοβάρη και τον Πουρνάρη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Tseliguns κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 49-42.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Λόλας με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους Rookie Balboa ξεχώρισε ο Σταύρος Ελοβάρης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Tseliguns: Γιαγρίδης 5, Καφφές 5(1), Λόλας 13(3), Σταματάκης, Θεοδουλίδης 6, Τοπτσίδης 9, Καραμιχάλης 4, Αποστόλου 3(1), Κόντος 4, Κρυσταλλάς.

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 3, Ξάνθης 8, Κατσαράκης, Δούζης Θ. 2, Πουρνάρης 6, Δούζης Γ. 2, Κουκάκης Ι. 2, Κουκάκης Θ. 4, Ζωγράφος 4, Ελοβάρης 11.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Rookie Balboa, οι οποίοι δεν πράτησαν ποτέ το παιχνίδι.