12/06/2023
Πανικός BC 10 13 11 9 - 43 -
Batboys 18 16 11 9 - 54 -

Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Batboys!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Batboys  και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Καλβουρτζή και του Δημητρακούδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Πανικός βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Πραντέκο και τον Κοντόπουλο, όμως πλήρωσε την χαλαρότητα του στην άμυνα και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-18.

Ο Πανικός ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τα καλάθια του Δημήτρη Ψοφογιώργου και του Δημητριάδη, όμως οι Batboys έβρισκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Μπόγια και τον Σπίθα να έχουν βρεί ρυθμό και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο διαμορφώνοντας το 23-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Ο Πανικός προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά με τον Πραντέκο και τον Κοντόπουλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Batboys έδειξαν ψυχραμία στο παιχνίδι τους και με τον Σπίθα να αποτελεί μόνιμη πηγή απειλών για το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 34-45.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανικός τα έδωσε όλα για να κάνει την ανατροπή με τον Δημητριάδη και τον Πραντέκο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Batboys έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν και έτσι πήραν την νίκη με το τελικό 43-54.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γρηγόρης Σπίθας με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τον Πανικό ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ιωσήφ με 2  πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πανικός: Πραντέκος 14, Κοντόπουλος 6, Θ. Ψοφογιώργος 3, Καρανάτσιος, Νικολόπουλος, Τσελεκίδης 2, Δ. Ψοφογιώργος 5, Δημητριάδης 11, Ιωσήφ 2.

Batboys: Χορόζογλου, Τσιγκόπουλος 2, Καλβουρτζής 5(1), Δημητρακούδης 17(2), Μπόγιας 12(3), Χατζηνικολάου 1, Σπίθας 17, Μενεξές, Ηλιάδης.

Τι μας αρεσε: Η πολύ καλή αμυντική παρουσία των Batboys.