27/09/2022
Limoges 7 15 11 11 - 44 -
Brazzers 13 16 15 11 - 55 -

Το πρώτο "Brazz" της χρονιάς!

Την πρώτη τους νίκη στα σαλόνια της Elite League by Betsson πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Brazzers, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα την Limoges με 44-55!

Από πολύ νωρίς οι Brazzers πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Κούρογλου και τρίποντο του Μπάρμπα, προηγήθηκαν με 7-13. Ο Καλλιμάνης, ο Δημήτρης Τσατσάνης και ο Παπαδόπουλος με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 7-17, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 22-29, χάρη σε 6 πόντους του Γιοβάνη και 4 του Κούρογλου. Την Limoges κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο ο Σταμάτης με τα δύο τρίποντα που πέτυχε, ενώ ένα είχε ο Μυλωνάς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 6 πόντους του Γιοβάνη, 4 του Μπάρμπα και τριποντάκι του Χρόνη, η παρέα του Δαρδαμάνη διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια της με 33-44. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε το συγκρότημα του Ευριπιώτη να βρει ρυθμό, με τον Μυλωνά να βάζει άλλα δύο τρίποντα και τον Τάκη Τσατσάνη ένα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Δαρδαμάνη, Κούρογλου, Αμπάζογλου, Μπάρμπα και Βαρθολομαίο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 44-55. Για τους "Λιμουζό" στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σταμάτης και Περγαντής με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 9/29 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 21/45 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Περγαντής με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Brazzers ο Κούρογλου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Limoges (Ευριπιώτης): Βασιλόπουλος, Γκουρβέλος, Δαβιλάς 6, Καλλιμάνης 2, Μυλωνάς 9 (2), Περγαντής 8, Παπαδόπουλος 2, Σταμάτης 11 (3), Τσατσάνης Δ. 3, Τσατσάνης Τ. 3 (1)

Brazzers (Δαρδαμάνης): Αμπάζογλου 4, Βαρθολομαίος 8, Γιοβάνης 12, Δαρδαμάνης 4, Κούρογλου 13, Μπάρμπας 9 (2), Σαμπάνης 2, Χρόνης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Brazzers!