30/11/2022
Powerpuff Boys 22 14 11 17 - 64 -
Los Lampriniers 9 15 17 16 - 57 -

Το πρώτο δεκάλεπτο έδωσε τη νίκη στους Powerpuff!

Βράδυ Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Powerpuff Boys υποδέχθηκαν τους Los Lampriniers για την 9η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Οδυσσέα Σαμοϊλη ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, και παρότι στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν ενθουσίασε, έφτασε στη νίκη με 64-57 ανεβαίνοντας στο 4-5. Οι Lampriniers έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν, αλλά πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα, δεδομένου ότι εξαιρουμένης της πρώτης περιόδου επικράτησαν με 42-48. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με σπασμένα φρένα εμφανίστηκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι. Έχοντας υψηλότατα ποσοστά ευστοχίας και την τριπλέτα Σαμοϊλης (9π.) – Διάκου (7π.) – Μανώλης (6π.) να πρωταγωνιστεί, οι Powerpuff έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, που σκόραραν μόλις 9 πόντους με τους Αποστόλου (3π.), Γκαραγκάνη (2π.), Γκόλια (2π.) και Κοκόλη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του εορτάζοντα Ανδρέα Γρύλλη ανέβασε την απόδοσή της σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με τους Αποστόλου (4π.), Κοκόλη (4π.), Γκόλια (3π.), Γκαραγκάνη (2π.) και Μπελιβανάκη (2π.) να σκοράρουν, οι Lampriniers συνήλθαν και προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη όμως, οι Powerpuff είχαν τις απαντήσεις με Μανώλη (6π.), Γεωργούλια (2π.), Ραουάτ (2π.), Σαμοϊλη (2π.), Στεργίου (2π.) και Φιλίππου (2π.) διατηρώντας τη διψήφια τιμή στο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 36-24.

Μετά την ανάπαυλα οι Los Lampriniers εκμεταλλευόμενοι το πλεονέκτημά τους στο low post και χτυπώντας κυρίως με Αποστόλου (7π.) – Ευγενεία (4π.), αλλά και με Κοκόλη (4π.) – Γκαραγκάνη (2π.) έτρεξαν ένα επιμέρους σερί και αναθάρρησαν. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι που πάραυτα  έκλεισαν την περίοδο στο +6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-41.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με το επιμέρους να γράφει 17-16. Οι Los Lampriniers πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή και την πρώτη τους νίκη, όμως οι Powerpuff βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και χάρη κυρίως στους Σαμοϊλη (6π.) και Μανώλη (7π.) έφτασαν στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Powerpuff Boys είχαν 22/47 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Los Lampriniers είχαν 22/54 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Οδυσσέας Σαμοϊλης με 17 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Αποστόλου με 16 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Powerpuff Boys (Σαμοϊλης) : Γεωργούλιας 2, Διάκου 13 (1), Καστρίσιος 4, Μανώλης 19 (1), Ραουάτ 2, Σαμοϊλης 17 (1), Σταμπουλτζίδης 1, Στεργίου 2, Φιλίππου 4.

Los Lampriniers (Γρύλλης) : Αποστόλου 16 (1), Βαμβακάς 2, Γκαραγκάνης 10, Γκόλιας 5 (1), Γρύλλης, Ευγενείας 8, Κοκόλης 11, Μπελιβανάκης 2, Ρίζος 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.