03/10/2021
Φιορετσίνα 22 13 13 11 - 59 -
Kavlanta Hawks 10 7 15 8 - 40 -

Το πρώτο μεθύσι της Φιορετσίνα!

Με την πρώτη της νίκη αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου η Φιορετσίνα, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 14ου ομίλου επικράτησε εύκολα των 6 Kavlanta Hawks με 59-40 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Με τον Μακρίδη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 10 πόντους και τους Αδαμάκο – Χιονά να τον ακολουθούν με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, η Φιορετσίνα πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 22-10. Το δίδυμο Παπαδημητρόπουλου – Αναστασίου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ξυλογιαννόπουλου οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, 35-17. Δεν μπόρεσαν οι Kavlanta Hawks να αντιδράσουν ούτε και σε εκείνο το σημείο, παρά τους 3 πόντους που πέτυχε ο Αλεβίζος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Βιόλα να διατηρούν εύκολα την διαφορά ασφαλείας, 48-32, χάρη σε δύο τρίποντα του Ξυλογιαννόπουλου και 4 πόντους του Μακρίδη. Για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Καραγιάννης και Αναστασίου με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-32!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ωστόσο η Φιορετσίνα έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 59-40, έπειτα από 4 πόντους του Μακρίδη και 3 του Ξυλογιαννόπουλου. Για τα “Γεράκια” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσαντές με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 23/54 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/11 βολές, 17/48 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος της Φιορετσίνα ο Μακρίδης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 10/21 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Παπαδημητρόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 5/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος 14 (3), Μακρίδης 20, Τσουκαλάς 3, Μερτίκας, Αδαμάκος 8, Μαλακός 6, Χιονάς 8, Στασινόπουλος

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Μπήτρος 4, Καραγιάννης 6 (1), Τσαντές 4, Αναστασίου 8, Παπαδημητρόπουλος 10, Αλεβίζος 7

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι της Φιορεντσίνα!