05/10/2024
Brick City 13 11 5 2 - 31 -
Kavlanta Hawks 11 16 12 18 - 57 -

Το πρώτο "ροζ" το έδωσε η άμυνα στους Kavlanta Hawks!

Τα ‘’γεράκια’’ αν και συνάντησαν αρκετές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και με δύο εξαιρετικά δεκάλεπτα σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το ευρύ 31-57!

Το πρώτο κομμάτι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το πέρας του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 13-11. Ο Ζίζηλος ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δύο καλάθια με 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ άχαστος ηταν ο Καρκαμπούνας με το απόλυτο στα σουτ δύο και τριών πόντων(1/1δ, 1/1τρ). Απο την άλλη πλευρά, οι Γεωργακόπουλου και Πέτσας ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα με 6 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Ήταν ξεκάθαρο, ότι οι φιλοξενούμενοι τα είχαν βρει σκούρα απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο της Brick City και οτι αν ήθελαν να πάρουν στα χέρια τους το ροζ φύλλο θα έπρεπε να ανεβάσουν κατά πολύ την απόδοσή τους. Η είσοδος των Ρήγου και Καραγιάννη έδωσαν την έξτρα ώθηση την ομάδα τους, καθώς πήραν το όπλο τους και με 5 και 4 πόντους πλαισίωσαν την ισχυρή γραμμή ψηλών με τον πλέον ιδανικό τρόπο, με αποτέλεσμα το πέρας του ημιχρόνου να τους βρει μπροστά με 24-27. Στην αντίπερα όχθη, ο Ζίζηλος συνέχισε να ξεδιπλώνει ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου του, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 4 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο έμελλε να είναι αυτό που ουσιαστικά εγειρε τη πλάστιγγα υπέρ της πλευράς των Hawks. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, υποχρέωσαν τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 5 πόντους, κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό στα ριμπάουντ και με τον Βιδάλη(6π) να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας διαφορά δέκα πόντων(29-39).

Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την απειρία τους στην διοργάνωση, κάτι απόλυτα φυσιολογικό, που είχε σαν αποτέλεσμα να εμφανιστούν στο δευτερο ημίχρονο εξαντλημένοι από την κακή διαχείριση δυνάμεων στο παιχνίδι. Κάτι ανάλογο συναντήσαμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο οπου οι Kavlanta το κερδισαν με το εντυπωσιακό επιμέρους 18-2, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση στο διάστημα αυτό.  Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν την πρώτη τους φετινή νίκη με σκορ 31-57.

Novibet MVP ο Αντώνης Ρήγος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλέξανδρος Καρκαμπούνας είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Brick City(Σαπουντζης): Σαπουντζής 4, Κατσιμάνης, Τράνταλης, Ευθυμίου, Καρκαμπούνας 8, Κωτσόβολος, Α.Στασινόπουλος 5, Ι.Στασινόπουλος 4, Ζίζηλας 10.

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Βιδάλης 8, Πεντάρης 5, Μπαλάνης 6, Ρήγος 10, Κολυβάς, Πέτσας 7, Γεωργακόπουλος 12, Καραγιάννης 9, Μακρής 3. .

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο!