06/03/2024
Tseliguns 26 22 18 24 - 90 -
Metal Warriors BC 26 10 14 27 - 77 -

Το πρώτο βήμα έγινε για τους Tseliguns!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ανταγωνισμό σε υψηλό επίπεδο, καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν αποφασισμένες να κατακτήσουν τη νίκη. Με απίστευτες κινήσεις από τους παίχτες των δύο ομάδων, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μια ισοπαλία 26-26, δείχνοντας το πόσο στενή ήταν η μάχη που διεξάγονταν στο γήπεδο.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Tseliguns άρχισαν να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους. Οι Κονσουλάς, Αποστολίδης και Ζησόπουλος ηγούνταν της ομάδας τους σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς επέτρεψαν στην ομάδα τους να πάρει μια σημαντική διαφορά. Μετά από δύο δεκάλεπτα, οι Tseliguns ήταν μπροστά με 48-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Metal Warriors προσπάθησαν να επανέλθουν δυναμικά στο παιχνίδι. Ωστόσο, η αμυντική αντίδραση των Tseliguns ήταν αδιαπέραστη και οι Κονσουλάς, Αποστολίδης και Ζησόπουλος συνέχισαν να επιτίθενται με επιτυχία. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Tseliguns μπροστά με 66-50, αφήνοντας τους Metal Warriors με μεγάλη διαφορά που έπρεπε να αντιμετωπίσουν.

Καθώς πλησίαζε το τέλος του αγώνα, οι Tseliguns διατήρησαν το προβάδισμά τους. Οι Metal Warriors δεν παρέδωσαν εύκολα τα όπλα, αλλά η ομάδα τους βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι Φωτακάκης και Τσολακίδης προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την αντίδραση των Tseliguns, αλλά η πίεση ήταν υπερβολική. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Tseliguns να κερδίζουν με σκορ 90-77.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σταύρος Αποστολίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 24 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Warriors είναι ο Στέφανος Τσολακίδης ο οποίος έκανε και αυτός Double Double με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Tseliguns: Ζησόπουλος 12 (4) , Αποστολίδης 24 , Κυρσανίδης 8 (2) , Στεργίου 4 , Μακρίδης 6 , Παπαδόπουλος 8 , Κονσουλας 28 (1)

Metal Warriors: Ανουσάκης 8 , Δουλγερίδης , Κουπαράνης  , Φωτακακης 25 (5) , Τσολακίδης 26 (1) , Παπαβασιλείου 10