09/11/2023
Φαβορί-τες BC 17 16 15 13 - 61 -
Άξονας BC 11 17 27 22 - 77 -

Το σερί καλά κρατεί για τον Άξονα!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Φαβορίτες να προηγούνται με 17-11. Οι Κεσίσογλου, Χατζηαθανασίου και Πολυνόπουλος έδειξαν την τεχνική και το ταλέντο τους στο γήπεδο, ενώ η ομάδα τους κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, ο Άξονας δεν έδωσε εύκολα το προβάδισμα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να είναι αμφίρροπο, αλλά οι Φαβορίτες κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 33-28. Οι παίκτες τους είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο και συνεργαζόμενοι αποδείχτηκαν απόλυτα αποτελεσματικοί.

Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε την ανατροπή, με τον Άξονα να αναλαμβάνει τον έλεγχο του αγώνα. Το σκορ κλείνει με 48-52 υπέρ του Άξονα, ενώ οι παίκτες του Κωστακίδη, Γιοσμά, Γκούμα και Μουτσελής αναδεικνύονται ως οι ηγέτες της ομάδας τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τον Άξονα να επιβεβαιώνει την υπεροχή του, κερδίζοντας τον αγώνα με 77-61. Οι Φαβορίτες δεν κατάφεραν να αντισταθούν στην επιθετική ισχύ των αντιπάλων τους και ο Άξονας αναδείχθηκε ως η ομάδα που αξίζει τη νίκη σε αυτόν το συναρπαστικό αγώνα.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιώργου Μουτσέλη ο οποίος πέτυχε Double Double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Φαβορίτες είναι ο Γιάννης Κεσίσογλου ο οποίος έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 5 ριμπαόυντ.

Φαβορί-τες BC: Κεσίσογλου 16 (1) , Χατζηαθανασίου 14 (3) , Τοκμακίδης 3 , Δημάσης 5 , Κύρκου 8 , Καρακάνας 2 , Τικτόπουλος 2 , Πολυνόπουλος 11 , Μηδιάτης

Άξονας BC: Κωστακίδης 21 (1) , Σαρόγλου 2 , Αντικατζίδης 4 , Γιοσμάς 19 , Μουστόπουλος 3 (1) , Μαργώνης , Γκούμας 14 , Μουτσελής 14