02/04/2023
Fioretsina Salonica 23 30 25 22 - 100 -
Thessaloniki Avispas 18 19 20 20 - 77 -

Το σερί καλά κρατεί για τους Fioretsina Salonica!

Από την αρχή και οι δύο ομάδες έβαλαν τα δυνατά τους και πολιόρκησαν τα καλάθια με το σκορ να ανεβαίνει από την αρχή κιόλας , οι Avispas από την μια με κάποια έξυπνα καλάθια μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ την ίδια στιγμή που το γρήγορο παιχνίδι των Fioretsina τους έδωσε μια ανάσα 5 πόντων.

Οι Fioretsina όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν φόρα και πέτυχε 30 πόντους με το τέλος του δεκαλέπτου εκ των οποίων ο Παπαβασιλείου κατάφερε να βάλει τους περισσότερους. Οι Avispas προσπάθησαν με τον Διαμαντή στο ποστ να πετύχουν εύκολα καλάθια τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά και έτσι έμειναν ακόμα πιο πίσω.

Η καλή πορεία και των δύο ομάδων συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο οι Fioretsina Ταξιλταρίδη και τον Χατζηλιάδη πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους και εν μέρη κλέιδωσαν την νίκη. Από την άλλη οι Avispas βρήκαν κάποιες λύσεις από τον Χατζηιωαννίδη και τον Καιβετζη οι οποίες και πάλι δεν ήταν αρκετές.

Οι Fioretsina πλέον είχαν ως στόχος τους 100 πόντους κάτι που με ένα τελευταίο καλάθι το κατάφεραν λίγο πριν την λήξη κλειδώνοντας έτσι την νίκη με τελικό σκορ 100-77.

Ο MVP του αγώνα είναι ο Βασίλης Ταξιλταρίδης ο οποίος έκανε double double με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Avispas πρωταγωνιστής είναι ο Γιάννης Διαμαντής ο οποίος έκανε και αυτός double double με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 12 , Τζάμος 10 , Θεοδοσίου 5 (1) , Παπαδόπουλος 10 , Παπαβασιλείου 32 (6) , Ταξιλταρίδης 31 (5) , Πυδαράκης

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 28 (1) , Καμαρούδης 14 (4) , Κώστας 2 , Μαυρίδης , Χατζηιωαννίδης 19 (2) , Καιβετζης 14 (2)