22/01/2023
Sun City Spurs 11 9 14 15 - 49 -
New York Fix 8 12 5 11 - 36 -

Το σερί σταμάτησε στους Spurs!

Τέλος στο νικηφόρο σερί των New York Fix έβαλαν οι Sun City Spurs στο Athens Sports Hall, καθώς επικράτησαν με 49-36.

Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ψάχνοντας να βρουν τα πατήματά τους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Ρούμελη στο ζωγραφιστό και πήραν εύκολα καλάθια. Για τους φιλοξενούμενους από την άλλη μεριά οι Πλατανίτης και Ψαριανός ξεχώρισαν με την απόδοσή τους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 11-8.

Οι ομάδες συνέχισαν να δίνουν τρομερές μάχες στο δεύτερο δεκάλεπτο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και το ημίχρονο εν τέλει βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20). Ο Μιχαλόπουλος άρχισε να συνδέεται με το καλάθι και να κάνει την διαφορά στην επίθεση των Spurs, ενώ ο Ρούμελης συνέχισε να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο. Οι Fix με τον Σεΐζη να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι και τους Καρακούση και Κουτούζο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, σημείωσαν 12 πόντους και έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Η ομάδα του Πέλεχα στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της, "έσφιξε" την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 14-5, πήρε μια διαφορά ασφαλείας (34-25). Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν ο Μελισσάρης με την γνωστή ενέργεια του και οι Σαπουντζής και Μιχαλόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν αρκετά λάθη και έχασαν την επαφή με το σκορ.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και παίζοντας πιο συγκεντρωμένα, οι γηπεδούχοι στα μέσα του δεκαλέπτου "έχτισαν" διψήφια διαφορά με τους Κουκούλη, Μιχαλόπουλο και Πάλλη (42-31). Οι New York Fix με ατομικές ενέργειες του Χατζή προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς, όμως το ντεπόζιτο είχε αδειάσει. Οι "μπλε" πραγματοποίησαν την ένατη νίκη τους στο πρωτάθλημα και άρχισαν να βλέπουν το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρούμελης με 9 πόντους (2/11 δίποντα, 5/6 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/36 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 23/33 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/33 δίποντα, 2/26 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Θεοδωρακόπουλος, Καραγιάννης 4, Κουκούλης 2, Μελισσάρης 11, Μιχαλόπουλος 11 (2), Μπούκουρας 2, Νίτσικας, Ντεντόπουλος 2, Πάλλης 9, Ρούμελης 9, Σαπουντζής 2, Φώτος

New York Fix (Σεΐζης): Καλπακίδης, Καρακούσης 4, Κουτούζος 4, Κούρος 2, Παύλου 1, Πλατανίτης 4, Σεΐζης 4, Χατζής 11 (1), Ψαριανός 6 (1).

Τι μας άρεσε: Η δύναμη, η θέληση και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.