03/12/2022
Old Stars 11 6 16 16 - 49 -
Λεγάμενοι BC 10 14 18 26 - 68 -

Το σερί συνεχίζεται

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην διοργάνωση οι Λεγάμενοι που το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου επικράτησαν των Old Stars με 68-49. Έτσι έδωσαν συνέχεια στο σερί τους που κρατάει στα τελευταία 4 παιχνίδια, στα οποία οι Λεγάμενοι μετρούν ισάριθμες νίκες, φτάνοντας έτσι στις 7 συνολικά και έχοντας παράλληλα 2 ήττες. Από την άλλη οι Old Stars μετρούν πλέον 3 νίκες και 7 ήττες.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο πρώτο δεκάλεπτο. Αμφότερες προσπάθησαν να χτυπήσουν στο ζωγραφιστό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να πάνε συνολικά 12 φορές στην γραμμή των βολών. Ο Βρεττάκος βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι, αλλά τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Old Stars να προηγούνται 11-10.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το θέαμα δεν ήταν και το καλύτερο καθώς οι δύο αντίπαλοι έδειχναν δυσκολία να πετύχουν καλάθι. Ωστόσο στη συνέχεια «μίλησαν» τα τρίποντα. Ο Στάντζος με τρίποντο έκανε το 17-15 και έδωσε ώθηση στους Λεγάμενους, για να έρθει λίγο μετά ο Σιγάλας και με νέο σουτ από τα 6,75 να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 17-18. Ο Χατζημιχαήλ με δική του τρίποντη εκτέλεση ανέβασε την διαφορά στο +4 για το 17-21, ενώ αργότερα ήταν η σειρά του Αγαλόπουλου να βάλει τους τρεις πόντους και να σημειώσει το 17-24 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η αποστολή των Old Stars με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν να πλησιάσουν, κάτι που έκαναν με τον Δρακόπουλο που διαμόρφωσε το 21-24, όμως στη συνέχεια Βρεττάκος και Δημουλιάς συνεργάστηκαν ωραία για το 21-26. Οι Λεγάμενοι συνέχιζαν να είναι ζεστοί από το τρίποντο και ανέβασαν την διαφορά στο +8 με τις συνεχόμενες εκτελέσεις του Βρεττάκου και του Χατζημιχαήλ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έχασαν αρκετά εύκολα καλάθια και ο πίνακας του σκορ μετά την τρίτη περίοδο έγραψε 33-42 υπέρ των Λεγάμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα τρίποντα από τους φιλοξενούμενους συνεχίστηκαν, με τον Δημουλιά να κάνει το 38-45, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος έλαβε μία ωραία ασίστ από τον Βρεττάκο για το 38-47. Οι Λεγάμενοι είχαν ψυχολογία, σε αντίθεση με τους Old Stars που δεν έβρισκαν λύσεις και έτσι το σκορ ξέφυγε, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 49-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βρεττάκος που είχε συνολικά 21 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ.

Οι Old Stars μέτρησαν 16/47 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 8/12 βολές, ενώ μάζεψαν 39 ριμπάουντ. Παράλληλα, είχαν 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 μπλόκ. Από την άλλη, οι Λεγάμενοι είχαν 8/23 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 10/15 βολές και 45 ριμπάουντ. Επίσης η στατιστική έγραψε 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Old Stars(Δουκάκης): Βερώνης 10(2ρ.), Γεωργούσης 4(5ρ.), Γλατζής 3(3ρ.), Δουκάκης 6(4ρ.), Δρακόπουλος 6(2ρ.), Καπράλος 5(7ρ.), Πέτρου 2(1ρ.), Πουμπουρίδης 5(9ρ.), Τζιόπας 6(3ρ.), Τζώρτζος 2(3ρ.)

Λεγάμενοι BC(Χαϊκάλης): Αγαλόπουλος 9(8ρ.), Βρεττάκος 21(11ρ.), Δημουλιάς 13(8ρ.), Σιγάλας 11(14ρ.), Στάντζος 8(2ρ.), Χατζημιχαήλ 6(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι τρίποντες εκτελέσεις των Λεγάμενων στην δεύτερη περίοδο.