13/11/2022
Beeranhas 17 17 16 19 - 69 -
Κλειώ 14 12 12 10 - 48 -

Το σερί των Beeranhas μεγαλώνει !

Μεσημέρι Κυριακής στο κλειστό του Σπάρτακου τα Beeranhas επικράτησαν εύκολα της αποδεκατισμένης Κλειούς με 69-48 για την 8η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development 2. Έκτη διαδοχική νίκη για τα Beeranhas (7-1) που επικεντρώνονται πλέον στο επόμενο ματς κόντρα στο Reddicolo. Η Κλειώ υποχώρησε στο 5-3 και θα υποδεχτεί τους Brotherhoops την ερχόμενη αγωνιστική. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι. Βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Μουσούντα (6π.), Βαλέντζη (3π.), Ζερβόπουλο (3π.), Τζανάκη (3π.) και Μιχίλη (2π.) τα Beeranhas μπήκαν σε θέση οδηγού. Η Κλειώ δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν, σκοράροντας κι εκείνη με ικανοποιητική συνέπεια και πρωταγωνιστές τους Καστανιώτη (6π.), Καλαλή (4π.) και Καϊτσα (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, τα Beeranhas διατήρησαν το έλεγχο του αγώνα, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ τους προβάδισμα. Αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία για τους μετέπειτα νικητές που βρήκαν σκορ χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες. Η Κλειώ, βασίστηκε εκ νέου στους Καλαλή (6π.), Καστανιώτη (4π.), αλλά και στον Σφήκα (2π.), όμως αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με -8. Σκορ ημιχρόνου, 34-26.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Τα Beeranhas επικράτησαν στο επιμέρους σκορ και της τρίτης περιόδου με 16-12, διατηρώντας την πολυφωνία τους, ενώ η Κλειώ είχε αρχίσει να μένει από δυνάμεις έχοντας μόνο μια λύση από τον πάγκο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-38.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Τα Beeranhas συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και τους Βαλέντζη (5π.), Δέτση (3π.) και Ζερβόπουλο (3π.) να ξεχωρίζουν, ανεβάζοντας το δείκτη της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Καστανιώτης (6π.) και Τσιώλος (4π.) προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας τους στο φινάλε, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει.

Στο τέλος του αγώνα, τα Beeranhas είχαν 19/51 δίποντα, 8/17 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Κλειώ είχε 17/47, 0/15 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Βαλέντζης με 10 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καστανιώτης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Beeranhas (Χαϊδάκης) : Αβούρης 6, Βαλέντζης 10 (2), Δέτσης 6 (2), Ζερβόπουλος 8 (2), Κύρκος 4, Μιχίλης 2, Μιχαηλίδης 7 (1), Μουσούντας 10, Τζανάκης 5, Τζιφοπανόπουλος 2, Τραϊφόρος 6, Χαϊδάκης 3 (1).

Κλειώ (Τσιώλος) : Καϊτσας 6, Καλαλής 13, Καστανιώτης 19, Πασχάλης 2, Τσιώλος 6.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των νικητών πίσω από το 6,75μ.