15/01/2023
New York Fix 15 21 6 19 - 61 -
Peristeri Trelleborg 16 14 2 15 - 47 -

Το σερί των New York Fix συνεχίζεται!

Απόγευμα Κυριακής στο Athens Sports Hall οι New York επικράτησαν της Peristeri Trelleborg με 61-47, φτάνοντας πλέον τις 5 διαδοχικές νίκες και 7 συνολικά στον 4ο όμιλο της Evolution. Η Trelleborg εμφανίστηκε ξανά με απουσίες και μοιραία γνώρισε δεύτερη ήττα σε λίγες μέρες, υποχωρώντας στο 8-4.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με την Trelleborg να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματική, χάρη στους Παύλου (5π.), Στ. Δαλέζο (5π.), Δρακόπουλο (4π.) και Τσίντζα (2π.). Οι Fix έμειναν σε απόσταση αναπνοής, βρίσκοντας λύσεις από τους Καρακούση (3π.), Κουράση (3π.), Κούρο (2π.), Καραμανώλη (2π.) και Χατζή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές προέβαλαν την ανωτερότητα τους, χτίζοντας διαφορά με πρωταγωνιστές τους Χατζή (6π.) και Καλπακίδη (6π.). Στην αντίπερα όχθη, η Trelleborg παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, βρήκε τον τρόπο να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας, με τον Παύλου (5π.) να κάνει τη διαφορά σε αυτό το σημείο. Σκορ ημιχρόνου, 36-30.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα εκατέρωθεν μειώθηκε σημαντικά, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν σε μια τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 6-2. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Fix ανέβασαν την ένταση  σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στη νίκη χωρίς δράματα και με τον Καλπακίδη (6π.) να κάνει τη διαφορά χάρη στα μακρινά του σουτ. Η Trelleborg δεν κατάφερε να διεκδικήσει το ματς μέχρι τέλους, παρά την συγκινητική προσπάθεια του Δρακόπουλου (13π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι New York Fix είχαν 15/35 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Peristeri Trelleborg είχε 12/34 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 14/19 βολές. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χατζής με 11 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Δρακόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

New York Fix (Σεϊζης) :  Κούρος 4, Καραμανώλης 6, Καρακούσης 5, Κουράσης 6 (2), Καλπακίδης 12 (3), Παναγόπουλος 8, Σεϊζης 5 (1), Χαμπεσής, Χατζής 11 (2), Ψαριανός 4.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς 2, Τάτσης, Δρακόπουλος 22 (2), Δαλέζος Δ. 2, Δαλέζος Στ. 9 (1), Παύλου 10, Τσίντζας 2, Σταυρόπουλος.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών.