18/05/2023
Friends 14 10 16 12 - 52 -
Fast Break 9 6 18 16 - 49 -

Το σερί συνεχίζεται για τους φοβερούς Friends!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Friends συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία, καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αήττητων Fast Break με σκορ 52-49. Μετά από αυτή την επιτυχία έπιασαν τον αντίπαλο τους στον βαθμολογικό πίνακα με ρεκόρ 3ν-1ητ, με τον στόχο των playoffs να πλησιάζει όλο και περισσότερο τόσο για την ομάδα του Ποντική, όσο και για αυτή των Μπουλαξή, Καμολίκη, Κουσιορή και των άλλων παιδιών! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά από τους Fast, καθώς με τους Barkshire(6π) και Καραμαρούδη(6π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 14-9. Στην αντίπερα όχθη ο Αποστόλου με 4 πόντους αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του!

Στη συνέχεια οι Friends μπήκαν αποφασισμένοι όχι μόνο να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά να την αυξήσουν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 24-15! Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον αντίπαλο τους στους έξι πόντους και είχαν ως καλύτερος  παίκτη τον Barkshire με 4 πόντους.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι εναλλαγές των συναισθημάτων ήταν συνεχείς, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 29-24 και τους friends να απαντούν, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους(38-24)! Ωστόσο τον τελευταίο λόγο είχε η παρέα του Καμολίκη, καθώς με επιμέρους 2-9 οδηγήθηκε στη τελευταία στροφή στο μείον επτά με σκορ 40-33! Ο Καραμαρούδης πέτυχε 6 πόντους, ενώ 3 είχε ο Πολύδωρος!

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι σε όλες τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 52-49!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Henry Barkshire με 12 πόντους , 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Παπαϊωάννου είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Οι Friends είχαν 23/53 δίποντα,  1/18 τρίποντα, 3/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 11/25 βολές, 48 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 14 λάθη .

Friends(Ποντίκης): Barkshire 12, Δάμης 9, Δημόπουλος, Αλέξανδρος Διαμαντής-Μπαλάσκας 2, Δομήνικος Διαμαντής Μπαλάσκας, Καραμαρούδης 16, Λιάπης 7, Μπρεδάκης 2, Παπαγεωργίου 2, Χαραλαμπόπουλος 2!

Fast Break(Κουσιορής): Αποστόλου 4, Αργυριάδης 1, Καμολίκης 7, Κουσιορής 3, Μακρής, Μπουλαξής 9, Νικάκης 1, Παπαϊωάννου 12, Πολύδωρος 8, Ρηγόπουλος 2, Τζιτζογλάκης 2!

Τι μας άρεσε : Το double-double του Barkshire!