21/10/2019
Aladalon 13 7 15 12 - 47 -
Sun City Spurs 12 17 12 10 - 51 -

Το ταξίδι για την… επιστροφή ξεκίνησε!

Τεράστιο διπλό για τους Sun City Spurs στην πρεμιέρα του έβδομου ομίλου της D-2 League, καθώς μετά από ένα δυνατό ματς επικράτησαν στις λεπτομέρειες των Aladalon με 47-51 στον Κολωνό.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aladalon στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Μελανοφρύδη και δίποντα των Κτενίδη, Σουβλέρη και Χρήστου Μιχαηλίδη, προηγήθηκαν με 11-2, 3:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να μαζέψουν την διαφορά και με δράστες τους Φώτο (4π), Ρήγο, Νίτσικα, Μπόζα και Θεοδωρακόπουλο, πλησίασαν στον πόντο, 13-12!

Έχοντας πάρει φορά από φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με τους Χαραλαμπόπουλο – Θεοδωρακόπουλο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 8 και 3 πόντους, αντίστοιχα, οι Sun City Spurs πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 20-29. Λίγα πράγματα σε εκείνο το σημείο απο τους γηπεδούχους, με τον Σουβλέρη να πετυχαίνει τους 4 από τους 7 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στο καλάθι, 35-37, χάρη σε 5 πόντους του Σουβλέρη, άλλους τόσους του Χρήστου Μιχαηλίδη και 3 Μελανοφρύδη. Ωστόσο, το συγκρότημα του Σαπουντζή έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το τιμόνι στα χέρια του με 35-41, με τους Μπόζα και Ντεντόπουλο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 35-41!

Ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό παρακολουθήσαμε στον Κολωνό στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Sun City Spurs να φτάνουν δια πυρός και σιδήρου στην τεράστια νίκη με 47-51, έπειτα από 6 ποντουςβυου Χαραλαμπόπουλου και δίποντο του Νίτσικα. Πάλεψε η ομάδα του Αθανασάκου στα τελευταία λεπτά, προσπέρασε μάλιστα με 47-45, ωστόσο οι 5 πόντοι του Μαχαίρα και οι 3 του Μελανοφρύδη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/25 βολές, 16/44 δίποντα και 0/16 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 12/22 βολές, 15/51 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 26 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Aladalon ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 9 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 3/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λαθάκια. Mvp των Sun City Spurs ο Φώτος με 9 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 2/3 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης Α. 2, Μπούσουλας, Διαμαντόπουλος 2, Μιχαηλίδης Χ. 9, Αθανασάκος 1, Σουβλέρης 11, Τσοπανάκης 1, Μαυρίδης 2, Μελανοφρύδης 11, Μαχαίρας 5, Παυλίδης 1, Κτενίδης 2

Sun City Spurs (Σαπουντζής): Ψυρόπουλος 2, Μπόζας 11, Ρήγος 2, Κάλλης, Θεοδωρακόπουλος 5 (1), Νίτσικας 4, Ντεντόπουλος 4, Φώτος 9, Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Πεδιαδίτης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Sun City Spurs, με το δεύτερο δεκάλεπτο ουσιαστικά να τους χαρίζει τη νίκη!