09/06/2022
Aguanile 14 20 12 20 - 66 -
Athens Pistols 13 17 10 8 - 48 -

Το τελευταίο εισιτήριο για την Aguanile!

Την πρόκριση στους 16 της Summer Master League πήρε χθες στον Κολωνό η Aguanile, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου κέρδισε σχετικά εύκολα τους Athens Pistols με 66-48 και τερμάτισε στην τέταρτη θέση, σε αντίθεση με τους ηττημένους που αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Ρούσσου και 5 του Ζαλμά, η Aguanile προηγήθηκε με 14-13. Ο Κόκκαλης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Βεργόπουλος και ένα δίποντο ο Σαμουήλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +8, 23-15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 34-30, χάρη σε 7 νέους πόντους του Ρούσσου, 6 του Καλαφάτη και 3 του Ζαλμά. Τους Athens Pistols κράτησαν κοντά στο σκορ οι 6 πόντοι του Καρνάβα, ενώ από την περιφέρεια σκόραραν οι Πατρώνης, Σαμιώτης και Σαμουήλ.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 ακόμη πόντους του Ρούσσου, άλλους τόσους του Καλαφάτη και καλάθι του Γκέγκιου, οι βυσσινοί προηγούνταν με 46-40. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στην τρίτη περίοδο τα “Πιστόλια”, με τον Πατρώνη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σαμιώτη να εκτελεί εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 46-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Aguanile ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δράστες στην επίθεση τους Ρούσσο, Ζαλμά, Γκέγκιο και Παπαναγιώτου, έφτασε εύκολα στη νίκη με 66-48. Δεν μπόρεσαν οι Athens Pistols να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη, παρά τα δύο τρίποντα που έβαλε ο Σαμιώτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 24/53 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/3 βολές, 12/41 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Betsson mvp της Aguanile ο Ζαλμάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Σαμιώτης με 12 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 0/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής, Ζαλμάς 16 (3), Ρούσσος 27 (1), Γκέγκιος 4, Παπαναγιώτου 8, Καλαφάτης 11

Athens Pistols (Χριστιανόπουλος): Πατρώνης 8 (2), Σαμουήλ 5 (1), Κόκκαλης 10, Βεργόπουλος 7 (1), Σαμιώτης 12 (4), Φωτόπουλος, Καρνάβας 6

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Aguanile!