12/03/2023
Above The Rim 8 16 10 15 - 49 -
The Toy Men 20 7 8 26 - 61 -

Το τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την νίκη στους The Toy Men!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο για τους The Toy Men οι οποίοι χάρης στην ευστοχία τους και την ομαδικότητά τους κατάφεραν να πάρουν από νωρίς μια διαφορά 12 πόντων την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδου. Από την άλλη οι Above The Rim δεν μπήκαν με τον ίδιο ενθουσιασμό και έτσι έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ.

Αυτό όμως θα αλλάξει στην δεύτερη περίοδο στην οποία οι Above The Rim ωρίμασαν επιθετικά και έτσι μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά χάρης τις προσπάθειες του Σεφερτζή αλλά και αμέτρητα ριμπάουντ του Κατάκη που χάρισαν στην ομάδα του πολλές δεύτερες ευκαιρίες. Τώρα οι Toy Men ήταν αυτοί οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την ίδια επιθετική δύναμη και έμειναν στους 7 πόντους.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες έριξαν αρκετά τον ρυθμό τουςμε αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα για την δυναμική και των δύο ομάδων , με την ομάδα των Toy Men να είναι λίγο πιο τυχεροί και με τον Ανθυμίδη να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο μπόρεσαν να φέρουν τούμπα το ματς και να ξανά πάρουν έστω και την ελάχιστη διαφορά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν επιθετικά και αποτέλεσμα το σκορ να εκτοξευτεί , ο Κατάκης βοήθησε σε μεγάλο βαθμό την επίθεση της ομάδας του όμως ο Βαλκούμας και ο Πάνος δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των The Toy Men με τελικό σκορ 49-61.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάριος Ανθυμίδης ο οποίος έβαλε 21 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Ενώ για τους Above άξιος αναφοράς είναι ο Όθων Κατάκης ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 21 ολόκληρα ριμπάουντ , επίσης και ο Σεφερτζής έκανε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Above The Rim: Μπερκέτης 10 , Κατάκης 6 , Μισαηλίδης 6 , Σεφερτζής 12

The Toy Men: Βαλκούμας 13 (1) , Κωνσταντινίδης 8 , Στράκαλης 8 , Πάνος 10 (1) , Στρατίκης 1 , Ανθυμίδης 21 (2)