18/12/2022
Paliagoura 24 17 17 12 - 70 -
Αμόκ 12 26 18 17 - 73 -

Το θαύμα της ΑΜΟΚ!

Με πάθος, ψυχή και ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, η ΑΜΟΚ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στα Paliagoura και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, τα Paliagoura ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τρίποντα και με τρίποντα των Σταφυλά - Αβανίδη και δίποντο των Κωστάκη - Σαραντόπουλου προηγήθηκαν με 10-2. Η ΑΜΟΚ κατάφερε να απαντήσει με τους Ορφανό, Κελεπούρη και Κατσίγαρη, όμως οι "πράσινοι" με σόου του Αβανίδη "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (24-12).

Τα Paliagoura στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου διατηρούσαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους Αβανίδη και Σαραντόπουλο. Η ομάδα του Δουρακάκη, άρχισε να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με την πάροδο του χρόνου ροκάνιζε την διαφορά. Έτσι, με πρωταγωνιστές τους Δερδενέ, Ορφανό, Γράψα και Διονυσόπουλο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 41-38 στο τέλος του ημιχρόνου και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.

Η... αντεπίθεση της ΑΜΟΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τρίποντα των Βιγικάκη - Διονυσόπουλου και σπουδαίες άμυνες, οι "μαύροι" πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (45-49). Τα Paliagoura με Αβανίδη και Σαραντόπουλο έβγαλαν αντίδραση και παρά την πίεση των αντιπάλων έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 58-56.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν την κούραση των αντιπάλων και με καλάθια των Διονυσόπουλου και Γκόφα προηγήθηκαν με 61-65. Η πεντάδα των "πράσινων" κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να επιστρέφει στο ματς και το σκορ έγινε 68-68 στο τελευταίο λεπτό. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών κι εκεί η ομάδα του Κολωνού ούσα πιο ψύχραιμη κατάφερε να επικρατήσει με 70-73 και να πανηγυρίσει μια σπουδαία πρόκριση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ορφανός με double double και 16 πόντους (6/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/44 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/44 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Paliagoura (Αβανίδης): Αβανίδης 28 (2), Κωστάκης 4, Σαραντόπουλος 27, Σταφυλάς 8 (2), Τομαράς 3 (1)

ΑΜΟΚ (Δουρακάκης): Βιγικάκης 12 (2), Γκόφας 10, Γράψας 8 (1), Δερδενές 3 (1), Διονυσόπουλος 15 (5), Καραθάνος, Καστρίτης 2, Κατσίγαρης 3 (1), Κελεπούρης 4, Ορφανός 16.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν οι μόλις πέντε γηπεδούχοι καθώς και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία λεπτά.