21/03/2022
Akarnania Warriors 12 6 13 17 - 48 -
Agrinio Cava Beers 11 9 12 19 - 51 -

Το θρίλερ στη Dr. Pharmacy!

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Dr. Pharmacy με το ‪51 – 48 επί της Δ.Α. Ακαρνανίας.Η ομάδα του Ακύλα Φραγγελάκη επικράτησε σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα τη Δ.Α.Α. και την έπιασε στη βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κλείνουν με προβάδισμα ενός πόντου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ήρθαν μικρά σερί και εναλλαγές στο προβάδισμα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να διατηρούν μικρό προβάδισμα και στο 30ο λεπτό ήταν στο +1.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Dr. Pharmacy ανέβασε στροφές και στο 35ο λεπτό πήρε διαφορά 10 πόντων. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έφτασαν κοντά στο σκορ πλησιάζοντας μέχρι τον ένα πόντο, όμως η ψυχραιμία στις βολές και ένα άστοχο σουτ τριών πόντων στο τέλος χάρισαν τη νίκη στη Dr. Pharmacy.

Ο Νάσος Ρέντζιος και ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν επιθετικά τους νικητές. Από τη Δ.Α.Α. πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 15 και ακολούθησε ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 12.

Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ: Χριστογιάννης 8, Χαλκιάς, Αγγέλης, Δρακούσης 12(2), Τσάσσης 15, Γεώργας 7, Μπιτσικώκος, Σταμούλης 6, Τακτικός.
DR. PHARMACY: Ζαμπάρας 6, Καλλιακμάνης 14, Ρέντζιος 15(3), Ράπτης 2, Αραχωβίτης 3, Διαμάντης 7, Τσαμάκης 4, Τσάπαλος, Ροκοπάνος, Τριμπόνης, Λαχανάς.

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες έδειξαν να αρνούνται να χάσουν κάνοντας συναρπαστικό το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια.
Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και ήταν αρκετά τα λάθη και μεγάλη η αστοχία