16/01/2023
Τα Βουνά 10 9 14 19 - 52 -
Yellow Submarine 12 9 11 17 - 49 -

Το θρίλερ κατέληξε στα Βουνά

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ένα από τα πιο συναρπαστικά στο φετινό Basketaki Patras, τα Βουνά κέρδισαν στο φινάλε τους Yellow Submarine (52-49) και μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα. Το ματς τα είχε όλα: Πάθος, ένταση, σκληρές άμυνες, μεγάλα σουτ και αποζημίωσε όσους  βρέθηκαν το βράδυ της Δευτέρας στο «Promitheas Park».

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του. Με τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν για κάθε κατοχή, το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τις άμυνες να κυριαρχούν και το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «υποβρύχιο» να έχει βραχεία κεφαλή (11-12).

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους δύο αντιπάλους να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, μένοντας αμφότερες σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (9-9), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-21.

Η Γ' περίοδος εξελίχθηκε σε ένα «μπρα ντε φερ» μεταξύ Σκροπολίθα και Νίκου Λιόλιου. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα ο Βασίλης Σκροπολίθας προσπάθησε να στείλει τους Submarine σε απόσταση ασφαλείας, ωστόσο ο Νίκος Λιόλιος είχε απαντήσεις και κράτησε τα Βουνά ζωντανά (34-38).

Η τελική αντεπίθεση των νικητών έγινε στην τελευταία περίοδο. Ο Μαντάς με τα μακρινά του σουτ και ο Νίκος Λιόλιος με τις διεισδύσεις του ήταν καθοριστικοί για τους νικητές, ενώ από την άλλη ο Σκροπολίθας από MVP εξελίχθηκε σε...μοιραίος, καθώς αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Νίκος Λιόλιος, που μέτρησε 14 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Από το «υποβρύχιο» ο Σκροπολίθας ήταν μακράν ο κορυφαίος με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς με 13/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 8/16 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 31 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 9 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 11/44 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 9/17 βολές. Πρόσθεσαν επιπλέον 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 λάθη.

ΒΟΥΝΑ: Αγγιούς 0, Αναστασόπουλος 3, Λιόλιος Ν. 14, Λιόλιος Π. 10, Μαντάς 7, Σοφιανόπουλος 3, Τσιρώνης Α. 3, Τσιρώνης Β. 6, Φιλιππόπουλος 0

Yellow Submarine: Αναστασόπουλος, Αποστολίδης, Γεωργιτσόπουλος 2, Διαμαντόπουλος, Καμπάσης 6, Μανέτας 7, Μαρκόπουλος, Πασχάκης 2, Σκροπολίθας 17, Σπαλιάρας 2, Στεφανίδης 13