16/05/2022
Lasson BC 15 11 11 14 - 51 -
Bulldogs 9 16 14 15 - 54 -

Το ταξίδι συνεχίζεται για τους Bulldogs!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με αμέτρητο μπασκετικό ξύλο, οι Bulldogs πήραν και δεύτερη νίκη απέναντι στην Lasson με 51-54 και παράλληλα την πρόκριση για τους ‘16.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και πολύ μπασκετικό ξύλο στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Lasson να πατάει καλύτερα και να έχει προβάδισμα με 15-9. Ο Καραμπάς με 5 πόντους ήταν μπροστάρης στην επίθεση, με τον Νικιταΐδη να ακολουθεί με τρίποντο για τους προπορευόμενους , ενώ για τους άστοχους Bulldogs , ο Βασιλάκος ξεχώρισε με 4 πόντους .

Οι Bulldogs ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Δημητρακόπουλο να ηγείται στην επίθεση με 5 πόντους και τον Βασιλάκο να έρχεται από κοντά με 4, αλλά οι γηπεδούχοι με τον εξαιρετικό Καραμπά να τους οδηγεί με 5 πόντους , πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό και δυνατό μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα με δύο πόντους. Ο Καραμπάς για άλλη μία φορά ήταν εξαιρετικός και οδηγούσε την επίθεση των γηπεδούχων με 9 πόντους, ενώ για τους Πορτοκαλί, ο Βασιλάκος ήταν το πρώτο βιολί με 4 πόντους με τον Διαμάντη να τον ακολουθεί με 4, για το το 37 – 39.