33
Aces 6 5 8 14 - 33 -
Aballiers 11 20 12 14 - 57 -

Το βλέμμα πλέον στα playoff για τους Aballiers!

Με νίκη έκλεισαν την κανονική περίοδο οι Aballiers οι οποίοι το βράδυ της Πέμπτης 20 Απριλίου πήραν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά κόντρα στους Aces επικρατώντνας 33-57. Αυτή ήταν η 19η νίκη των Aballiers (19-7) που τελείωσαν την regular season στην 3η θέση και πλέον, έχοντας την άνοδο στην Evolutions στο… τσεπάκι, «σηκώνουν μανίκια» για τα ματς των Playoff της Development League. Από την άλλη οι αδιάφοροι βαθμολογικά Aces δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι έκλεισαν τη σεζόν με ήττα (10-16).

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από τις πρώτες φάσεις και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Ο Γραμματικός μπήκε και σε αυτό το παιχνίδι με όρεξη να βοηθήσει την ομάδα του, η οποία είχε φτάσει στο 4-9. Με ακόμα μία εύστοχη προσπάθεια του Γραμματικού έγινε το 4-11, ενώ το τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου πέτυχε ο Γιώργος Κοντακιώτης για το 6-11.

Οι Aballiers στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν στόχο να μεγαλώσουν τη διαφορά τους και να κάνουν πιο εύκολο το έργο τους στη συνέχεια. Η απόσταση δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό, ενώ με ένα σερί 1-13 οι φιλοξενούμενοι πήγαν το σκορ στο 7-24. Ο Σωτήρης Θάνος ανέλαβε δράση στη συνέχεια, κράτησε μακριά την ομάδα του οι οποία πήγε στο ημίχρονο στο +20 (11-31).

Οι Aces έδειχναν μία δυσκολία να κάνουν το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι, ώστε να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Από την άλλη οι Aballiers είχαν τον απόλυτο έλεγχο και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Σωτήρης Θάνος, Μιτουλάκης και Γραμματικός συνέχισαν να δίνουν λύση στο σκοράρισμα και έτσι οι Aballiers έφτασαν στο 19-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο να αλλάξει το σκηνικό του ματς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με το καλάθι του Νίκου Θάνου έγινε το 24-53, με τη διαφορά να φτάνει στο +29. Πλέον άπαντες περιμέναν να δουν ποιο θα είναι το τελικό σκορ του ματς, καθώς τον νικητή τον γνωρίζαμε εδώ και ώρα. Ο φωτεινός πίνακας έγραφε λοιπόν 33-57 έπειτα από την κόρνα της λήξης και έτσι οι Aballiers ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 18 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ. Από του Aces εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Κοντακιώτης με 10 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ.

Οι Aces είχαν 13/59 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 1/10 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Aballiers ολοκλήρωσαν το ματς με 23/51 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 2/3 βολές, 49 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 10 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Aces (Κοντακιώτης): Γιαζιτζόγλου 1(16ρ.), Γ. Κοντακιώτης 10(10ρ.), Ν. Κοντακιώτης, Μπατζάκας 15(4ρ.), Θεοχάρης 3(2ρ.), Στεργιόπουλος 2(3ρ.), Μαραβέλιας 2(4ρ.)

Aballiers (Παγάνος): Σ. Θάνος 15(6ρ.), Ν. Θάνος 6(6ρ.), Μιτουλάκης 6(4ρ.), Βερνίκος 10(8ρ.), Γραμματικός 18(13ρ.), Λιακόπουλος 2(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε στην αναμέτρηση.