02/10/2022
Terroristas 7 8 16 24 9 64 -
New York Pic-Knicks 13 16 8 18 10 65 -

Το χάριζαν και οι δύο, Το πήραν οι New York Pic Knicks!

Μεσημεράκι της Κυριακής 2 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε Terroristas και NY Pic-Knicks , οι δεύτεροι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 64–65 στην δεύτερη παράταση.

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ παρά τις πολλές απουσίες που είχαν, με τους New York να έχουν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 7–13. Ο Καντεράκης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 6 πόντους, με τον Σπηλιωτόπουλο να ακολουθεί με 5, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπουγάς έβαλε 4 και ένα γκολ φάουλ ο Νίκας.

Οι Pic-Knicks διατηρούσαν εύκολα το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σπηλιωτόπουλο να οργανώνει άψογα, τον Καντεράκη να βάζει ακόμα 6 πόντους και τους Στρογγύλη -Γεωργακίου 4, για το 15-29 του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπουγάς πάλευε με 5 πόντους να μειώσει την διαφορά, με τον Γάτσο να έχει ένα καλάθι και φάουλ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Terroristas να πάρουν τα ηνία του αγώνα, έσφιξαν πολύ την άμυνα τους και με το δίδυμο Τσιαούση με 6 και Νίκα με 4 πόντους να ηγούνται στην επίθεση, πλησίασαν 31-37. Το προβάδισμα για τους άστοχους New York, κρατούσε κυρίως ο Καντεράκης με 5 πόντους, με τον Σπηλιωτόπουλο να πετυχαίνει ένα καλάθι.

Φοβερή η διακύμανση στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την μία ομάδα να δίνει τη νίκη στην άλλη και τελικά το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 55–55.Ο Νίκας έκανε καταπληκτική εμφάνιση με 15 πόντους και ισοφάρισε και το σκορ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Γάτσο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 7. Στην αντίπερα όχθη, οι Pic-Knicks είχαν διακριθέντα με 7 πόντους αλλά και μοιραίο τον Σπηλιωτόπουλο με τις χαμένες βολές,με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στην παράταση ή μία ομάδα συνέχιζε να χαρίζει τη νίκη στην άλλη, με το σκορ να λήγει ξανά ισόπαλο 60–60.Ο Νίκας έβαλε και τους 5 πόντους για τους Terroristas , με Αθανασίου και Σπηλιωτόπουλο να φέρουν το ματς στα ίσια για τους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη παράταση, οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρότερο μυαλό και πήραν τη νίκη με Κοντογιάννη – Στρογγύλη και βολή του Σπηλιωτόπουλου, ενώ για τους γηπεδούχους, ένα τρίποντο είχε βάλει ο Μπουγάς και μία ελεύθερη βολή ο Νίκας, για το τελικό 64-65.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Καντεράκης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Νίκας με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Terroristas είχαν 21/52 δίποντα, 4/35 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Οι New York είχαν 25/65 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 6/26 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Terroristas(Τσιαούσης):Γάτσος 12(13ρ.), Μητρόπουλος 2, Μπουγάς 12(7ρ.), Νίκας 26(12ρ.), Παπαπαναγιώτου 4, Τσιαούσης 8(8ρ.).

NY Pic-Knicks(Σπηλιωτόπουλος): Αθανασίου 4(9ρ.), Γεωργακίου 8, Καντεράκης 19(14ρ.), Κοντογιάννης 3(14ρ.) , Κωφόπουλος, Σπηλιωτόπουλος 19(12ρ-9 ασίστ),Στρογγύλης 12(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι φοβερές διακυμάνσεις στο σκορ και το αμφίρροπο φινάλε του παιχνιδιού.