27/01/2024
LazerWolves 17 13 18 11 - 59 -
Μίνωες 23 21 16 20 - 80 -

Το χαβά τους οι Μίνωες!

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν εύκολα καλάθια με τους Αλτσαντζή (8π), Βογιατζή (7π) και Γαλίτη (8π) με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 17-23.

Ίδιο έργο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την τρομερή επιθετική τριάδα των γηπεδούχων να συνεχίζει ακάθεκτη και να δίνουν προβάδισμα 14 πόντων στην ομάδα τους με το σκορ στο 30-44.

Σαφώς ανεβασμένοι στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, έκανα πιο επιθετική την άμυνα τους και βρήκαν λύσεις επιθετικά, με τον εξαιρετικό Μεϊκόπουλο (14π) αλλά και τον Παναγιωτόπουλο (19π) να αναλαμβάνει δράση έξω από τη γραμμή των 6.75.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους Μίνωες με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 48-60.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αλτσαντζής με 33 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παναγιωτόπουλος με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/14 βολές, 9/32 δίποντα και 12/33 τρίποντα, μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι νικητές είχαν 12/14 βολές, 25/53 δίποντα και 6/22 τρίποντα, μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 17 λάθη.

Lazerwolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 6, Καρατζάς 1, Μεϊκόπουλος 17, Μοσχάκης 4, Παναγιωτόπουλος 25, Παπαθωμάς 3, Τύρος 3

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος, Αλτσαντζής 33, Βήχος, Βλάχος 7, Βογιατζής 19, Γαλίτης 10, Μπαχάς 6, Παπαστάμος 5

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!