27/05/2022
San Anargiri Sperms 17 9 10 14 - 50 -
Brooklyn Nerds 11 4 6 17 - 38 -

Το χρωστάνε στον εαυτό τους οι San Anargiri Sperms!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena του ΟΑΚΑ οι San Anargiri Sperms υποδέχθηκαν τους Brooklyn Nerds στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Summer Development 2 League. Η ομάδα του coach Αντωνίου, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 50-38, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με μόλις μια λύση από τον πάγκο. Σε κακό βράδυ βρέθηκαν οι πλήρεις Brooklyn Nerds που γνώρισαν δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο πρώτα λεπτά οι Sperms. Με πρωταγωνιστή τον Φλέσσα(8π.) και όλους τους υπόλοιπους να προσθέτουν από ένα δίποντο οι μετέπειτα νικητές ξεκίνησαν καλά το ματς στο βοηθητικό του ΟΑΚΑ. Ζαμάνης (5π.), Νταλαπέρας (4π.) και Πανδής (2π.) απάντησαν για τους Brooklyn Nerds που χάρη σε αυτούς παρέμειναν σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 17-11.

Μειωμένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-4 υπέρ των San Anargiri. Η ομάδα του Σερεβέτα βρήκε νέο στήριγμα στον Μπέλλο (5π.) που ξεχώρισε σε αυτό το χρονικό σημείο, ενώ στον αντίποδα οι Φορτσάτος και Γιαννουλάκης σημείωσαν τους λιγοστούς πόντους των Nerds. Σκορ ημιχρόνου, 26-15.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην επανάληψη. Οι μόλις έξι San Anargiri Sperms, παρότι δεν ενθουσίαζαν επιθετικά, ήλεγχαν απόλυτα την ροή του αγώνα και την υπόθεση νίκη, σκοράροντας με τους Φλέσσα (3π.), Μπίλια (4π.) και Κούτρη (3π.). Στην άλλη πλευρά, οι Ζαμπούρας και Γιαννουλάκης με 4 και 2 πόντους αντίστοιχα πάλεψαν να μειώσουν τη διαφορά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Στο φινάλε οι άμυνες των δύο ομάδων άρχισαν να χαλαρώνουν αισθητά, ίσως και λόγω της κούρασης (κυρίως των γηπεδούχων). Οι San Anargiri χωρίς κανένα πρόβλημα διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφυγαν από το ΟΑΚΑ με ένα σημαντικό ροζ φύλλο στις αποσκευές τους. Οι Brooklyn Nerds έκλεισαν θετικά το ματς πετυχαίνοντας 17 πόντους στην τελευταία περίοδο, περισσότερους από όσους έβαλαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και επικεντρώνονται πλέον στο επόμενο παιχνίδι με στόχο την παρθενική τους νίκη στη διοργάνωση.

Στο τέλος του αγώνα, οι San Anargiri Sperms είχαν 14/54 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 13/15 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brooklyn Ners είχαν 15/55 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπίλιας με 16 πόντους και double-double, έχοντας 3/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Νταλαπέρας με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

San Anargiri Sperms (Αντωνίου) : Κούτρης 7 (6 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Μπίλιας 16 (11 ριμπ., 4 κλεψ., 2 τρίπ.), Μπέλλος 7 (10 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Σερεβέτας 6 (9 ριμπ.), Γαρβιήλογλου 2 (3 ριμπ., 4 ασί.), Φλέσσας 12 (12 ριμπ., 1 μπλοκ).

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Γιαννουλάκης 4, Φορτσάτος 6 (13 ριμπ.), Ζαμάνης 7 (3 ριμπ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Λιατόπουλος (2 ασί.), Ρινταρής 2 (5 ριμπ.), Νταλαπέρας 6 (7 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Πανδής 4, Ζαμπούρας 6 (7 ριμπ., 2 ασί.), Κοντορουχάς 3 (3 ριμπ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.