19/12/2023
Deportivo Faliro 10 12 34 19 - 75 -
Blue Rose 24 18 11 3 - 56 -

Το έπος της Deportivo Faliro!

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία της διοργάνωσης έκανε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall η Deportivo Faliro, καθώς αν και έχανε με 22-47 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να κερδίσει με 75-56 το Blue Rose για την 11η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Blue Rose στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Θεοφανόπουλου, 6 του Μαυροειδάκου, 6 του Δανασή και τρίποντο του Πάτερου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 10-24. Ο Μπαμπάλης με 4 πόντους και οι Καμακάρης, Τριανταφυλλίδης και Κομνηνός με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Δημητρόπουλου και 6 του Δανασή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 22-42. Δεν μπόρεσε η Deportivo Faliro να βρει ρυθμό ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μπίμπα και Καμακάρη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 17/46 δίποντα και 12/28 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 19/43 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP της Deportivo Faliro ο Κομνηνός με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Blue Rose ο Θεοφανόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Παύλου 6 (2), Καμακάρης 14, Μαρινάκης, Μπίμπας 25 (5), Μπαμπάλης 8 (1), Τριανταφυλλίδης 4, Κομνηνός 18 (4)

Blue Rose (Χαραλαμπίδης): Βροντάκης 8 (1), Δανασής 12, Δημητρόπουλος 9, Θεοδωρικάκος 2, Θεοφανόπουλος 12 (1), Μαυροειδάκος 8 (1), Πάτερος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το πρώτο μέρος του Blue Rose, όσο και το δεύτερο ημίχρονο της Deportivo Faliro!

Με 5 πόντους του Βροντάκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Χαραλαμπίδη βρέθηκε στο +25, 22-47. Κάπου εκεί το συγκρότημα του Μαρινάκη πήρε μπρος και με τους Μπίμπα (15π), Κομνηνό (11π), Καμακάρη (5π) και Παύλου (3π) να πετούν φωτιές, έφερε τούμπα το παιχνίδι και έκλεισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 56-53!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι "Ισπανοί" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στα τελευταία λεπτά και με δράστες στην επίθεση τους Μπίμπα, Κομνηνό, Μπαμπάλη, Καμακάρη και Παύλου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-56. Δεν μπόρεσε στο φινάλε το Blue Rose να βρει ρυθμό, με τον Πάτερο να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς.