13/12/2023
Cosa Nostra 13 23 25 17 - 78 -
Aballiers 12 17 13 13 - 55 -

Το έβλεπε "βαρέλι" η Cosa Nostra!

Επιστροφή στις νίκες για την Cosa Nostra στο τέταρτο όμιλο της Evolution League, καθώς για τη δέκατη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους ουραγούς Aballiers με 78-55 στο Athens Sports Hall και ανέβηκε στη τέταρτη θέση!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει  13-12! Για τους γηπεδούχους το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τραβούσε ο Μοίρας με 7 πόντους, ενώ για τους Aballiers από 4 πόντους είχαν οι Κρητικός και Τσαμπαλής.

Στη δεύτερη περίοδο η Cosa Nostra επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με δύο τρίποντα του Γονιδάκη, δύο του Φλυτζάνη και ένα του Μοίρα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 36-29! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Βερνίκος και Κρητικός με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 9 πόντους του Μαυρίδη, 5 του Μοίρα, 4 του Ρες και τρίποντο του Γονιδάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 61-42! Δεν μπόρεσαν οι Aballiers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο διάστημα, παρά τους 11 πόντους που πέτυχε ο Βερνίκος. Σκορ τρίτης περιόδου 61-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κολωνού και έτσι η Cosa Nostra έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-55, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κάκιου, Ρες, Μπρούστα, Κουτσουριδάκη και Μοίρα. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κρητικός, Βερνίκος και Θάνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 24/55 δίποντα και 9/18 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 βολές, 21/58 δίποντα και 0/11 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson MVP της Cosa Nostra ο Μοίρας με 18 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Βερνίκος με 24 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 10/20 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Cosa Nostra (Ρες): Βιλλιώτης 6, Γονιδάκης 9 (3), Κάκιος 10, Κουτσουριδάκης 2, Μαυρίδης 11, Μοίρας 18 (4), Μπρούστας 4, Ρες 10, Τζαχρίστας 2, Φλυτζάνης 6 (2)

Aballiers (Μανώλης): Βερνίκος 24, Γκιάτας 3, Θάνος 5, Κρητικός 11, Μανώλης 2, Ματζουρίδης 2, Πολυχρόνης 6, Τσαμπαλής 2

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο της Cosa Nostra!