22/02/2022
Πήγασος 11 16 12 3 - 42 -
Leontario BC 9 8 4 19 - 40 -

Τον υποτίμησαν και το πλήρωσαν !

Βράδυ Κυριακής στο Κλειστό Γυμναστήριο των Μελίσσιων ο Πήγασος (3-10) υποδέχθηκε το Leontario BC (5-8) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League. Το Leontario, παρότι κατέβηκε υπερπλήρες με 11 παίκτες έναντι μόλις 6 του Πήγασου, πραγματοποίησε κακή εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα και δίκαια γνώρισε την ήττα με 42-40. Πρώτη νίκη για τον Πήγασο το 2022. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Αποφασισμένοι από το ξεκίνημα παρουσιάστηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές. Με 5 πόντους του Μάνου Λεγάκη, δίποντο του Ηλία Φαρατζή και τρίποντο του Θανάση Πάντα, ο Πήγασος μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, όντας παράλληλα αποτελεσματικός στην άμυνα. Οι Οδυσσέας Βλάχος (5π. με 1 τρίπ.) και Γιώργος Βεργόπουλος οδήγησαν επιθετικά το Leontario που παρότι άργησε να βρει τα πατήματά του, παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής. Σκορ δεκαλέπτου, 11-9.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο και ο Πήγασος έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση και συγκέντρωση στα μετόπισθεν χτίζει διψήφια διαφορά. Ο Θανάσης Πάντας (5π. με 1 τρίπ.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ αξιόπιστες επιθετικές λύσεις προσέφεραν επίσης οι Ηλίας Φαρατζής (3π.) και Μάνος Λεγάκης (4π. με 1 τρίπ.). Στην αντίπερα όχθη, οι Μάκης Ζαβιτσάνος και Οδυσσέας Βλάχος σκόραραν από 4 πόντους έκαστος για το Leontario, που είχε κάποια κενά διαστήματα επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 27-17.

Μετά την ανάπαυλα, ο Πήγασος όχι απλώς δεν έδειξε σημάδια κούρασης αλλά κατάφερε μάλιστα να διευρύνει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι και το +17 (36-17). Ο Θανάσης Πάντας συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, προσθέτοντας ακόμη 5 πόντους με 1 τρίποντο στη συλλογή, με τον Μάνο Λεγάκη να ακολουθεί με 4. Στον αντίποδα, το Leontario πραγματοποίησε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα με μόλις 4 πόντους ενεργητικό και αρκετές βιαστικές επιλογές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-21.

Έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και το Leontario αποφασίζει να σοβαρευτεί. Με τον Παναγιώτη Πλαγιαννάκο (7π. με 1 τρίπ.) σε ρόλο δημιουργού – εκτελεστή και τους Γιώργο Βεργόπουλο (5π.) και Γρηγόρη Κρουστάλη (4π.) να είναι αποτελεσματικοί στο ανοιχτό γήπεδο, τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Το Leontario χτύπησε με συνέπεια στις αργές επιστροφές των κουρασμένων παικτών του Πήγασου και κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους 0-15. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις και όσο κυλούσαν τα λεπτά όλα έδειχναν ότι το Leontario θα ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή. Ο Πήγασος δεν σκόραρε εντός πεδιάς στην τελευταία περίοδο. Σημείωσε μόλις 3 πόντους από τη γραμμή των 4,5 μέτρων με τον Θανάση Πάντα, που ήταν συγκινητικός. Εν τέλει οι μεγάλες άμυνες των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό και τα άστοχα μακρινά σουτ του Leontario καθόρισαν το αποτέλεσμα. Ο Πήγασος, λοιπόν, κατάφερε να αποδράσει από τα Μελίσσια με μια πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της σωτηρίας.

Στο τέλος του αγώνα, ο Πήγασος είχε 11/33 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 8/22 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, το Leontario BC είχε 11/31 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 22 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θανάσης Πάντα με 16 πόντους και double-double, έχοντας 1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Πήγασος (Ρόκκας) : Λεγάκης 14 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Μαρκάκος 4 (5 ριμπ.), Πάντας 16 (10 ριμπ., 2 ασί., 6 κλεψ., 3 τρίπ.), Ρουσσάκης 2 (5 ριμπ., 3 κλεψ., 2 μπλοκ), Ρόκκας, Φαρατζής 6 (9 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.).

Leontario BC (Πλαγιαννάκος) : Αγγελής (3 ριμπ.), Βεργόπουλος Γ. 13 (3 ριμπ.), Βλάχος 5 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Ζαβιτσάνος 6 (4 ριμπ.), Κορωνάκης (5 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Κρουστάλης (4 ριμπ.), Κόκκινας, Πλαγιαννάκος 9 (10 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Προκοπίου 6 (6 ριμπ.), Χατζησπύρου 1 (2 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος του Πήγασου για τη νίκη.