12/12/2022
Patras Havalakers 15 23 15 17 - 70 -
Black Hawks 19 10 14 8 - 44 -

Τον...χαβά τους οι Havalakers, πέρασαν στους «8»

Παίζοντας στο...ρελαντί και χωρίς να πιάσουν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι Havalakers έκαναν υγιεινό περίπατο, νικώντας τους μαχητικούς Black Hawks (70-44), οι οποίοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ και έτσι προκρίθηκαν στην οχτάδα του Basketaki Patras Cup.

To παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μονάχα στην Α' περίοδο, εκεί που οι Black Hawks βρήκαν κάποια καλά διαστήματα, κυρίως μέσα από την καλή τους άμυνα και έμειναν κοντά στο σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου (15-12).

Στη Β' περίοδο, οι Havalakers εισήλθαν στην αγαπημένη τους... ζώνη του λυκόφωτος και πέτυχαν 23 πόντους, βάζοντας πολλά μεγάλα σουτ, με τον Μαγγιώρο να κάνει...πάρτι έξω από τα 6,75, σε μια εκπληκτική βραδιά για αυτόν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-22 και οι Havalakers έβαλαν από νωρίς το...νερό στο αυλάκι.

Η Γ' περίοδος ήταν αρκετά ανταγωνιστική, καθώς οι Black Hawks είχαν και πάλι τις καλές στιγμές τους, όπως και στο Α' δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, οι τυπικά γηπεδούχοι μπόρεσαν να συντηρήσουν μια σημαντική διαφορά ασφαλείας και να μπουν από θέση ισχύος στο τελευταίο δεκάλεπτο (53-36).

Η Δ' περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον νικητή να έχει κριθεί από πολύ νωρίτερα. Οι Havalakers με επιμέρους σκορ 17-8 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και προκρίθηκαν και τυπικά στην επόμενη φάση.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μαγγιώρος, με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα. Για τα γεράκια ξεχώρισε ο Στάθης Δελέγκος με 4 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Havalakers ολοκλήρωσαν το ματς με 17/39 δίποντα, 9/21 τρίποντα και 9/14 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Από την άλλη, οι Black Hawks είχαν 15/45 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 5/8 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 11 λάθη,

Havalakers: Δρίβιλας 4, Κεχαγιάς 12, Κυρσανίδης 4, Μαγγιώρος Α. 0, Μαγγιώρος Γ. 17, Παπαδόπουλος 12, Σίψας 9, Τζέλης 1, Χρυσανθόπουλος 11

Black Hawks: Γκοργκόλης 6, Δελέγκος 4, Δρακόπουλος 12, Κουτσουπάγας 9, Λαμπρόπουλος 2, Μπουρδανιώτης 5, Ροδόπουλος 3, Παύλου 3