04/02/2024
Most Wanted 6 13 13 19 - 51 -
Nea Tripodokratia 18 14 16 8 - 56 -

Τον χαβά της η Nea Tripodokratia!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπίτσο, η Nea Tripodokratia κέρδισε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 51-56 τους Most Wanted και με την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής, συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του δευτέρου ομίλου της Evolution League!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Nea Tripodokratia στο παιχνίδι, καθώς με τους Μπίτσο και Βασιλάκο να πετούν φωτιές με 8 πόντους έκαστος, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 6-18! Ο Παπαδόπουλος, ο Καραμασιώτης και ο Μιχαλόπουλος με 2 πόντους ο καθένας βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπίτσος ήταν ασταμάτητος και με 9 νέους δικούς του πόντους και τρίποντο του Πανταζή, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 19-32. Τους Most Wanted κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Καραμασιώτης με τους 10 πόντους που πέτυχε, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Κάλας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Μπίτσου, 4 του Βασιλάκου και τρίποντο του Βενέτη, η παρέα του Αμανατίδη έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16, 32-48! Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Ελευθεράκη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Μπούκουρας και τους 4 του Μιτζέλου. Σκορ τρίτης περιόδου 32-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αν και παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης, κατάφεραν με δράστες στην επίθεση τους Πανταζή, Βασιλάκο και Μπίτσο να φτάσουν στη νίκη με 51-56. Προσπάθησαν να γυρίσουν από το -18 οι "Καταζητούμενοι", ωστόσο δεν τους έφταναν οι 10 πόντοι του Παπαδόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 14/33 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 17/37 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Παπαδόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για την Nea Tripodokratia ο Μπίτσος με 26 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/16 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Κάλας 5 (1), Καραμασιώτης 16 (3), Μήτσης 2, Μιτζέλος 4, Μιχαλόπουλος 2, Μπούκουρας 7 (1), Ντάνασης 2, Πίκουλης 1, Παπαδόπουλος 12 (1)

Nea Tripodokratia (Αμανατίδης): Βασιλάκος 16, Βενέτης 3 (1), Δεντάκης 2, Κόλτηρης, Μπίτσος 26 (3), Πανταζής 9 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα των νικητών για τρία δεκάλεπτα, όσο και η μαχητικότητα των Most Wanted!