29/10/2022
Winston Wizards 18 23 9 23 - 73 -
Pitbulls BC 12 8 16 12 - 48 -

Το πρώτο "μαγικό" των Winston Wizards!

Την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της D2-League πανηγύρισαν χθες στο Περιστέρι οι Winston Wizards, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Pitbulls με 73-48 και τους άφησαν στην τελευταία θέση χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Winston Wizards, καθώς με δύο τρίποντα του Καζά, 5 πόντους του Αποστολόπουλου και τρίποντο του Καπετάνου, προηγήθηκαν με 18-12. Ο Γιαννόπουλος με 8 συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Φεντιούκοβ και Πολυμενάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος των αντιπάλων και με τους Καπετάνο (6π), Νταή (5π), Καζά (5π), Αποστολόπουλο (4π) και Κουφοκώστα (3π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 41-20. Δεν μπόρεσαν οι Pitbulls να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Bullari, Πολυμενάκου, Γιαννόπουλου και Φεντιούκοβ, με τον τελευταίο να αποβάλλεται με D και να αφήνει την παρέα του με μια πεντάδα.

Με νέους 5 πόντους του Καπετάνου και 4 του Αποστολόπουλου, οι "Μάγοι" βρέθηκαν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +25, 48-23. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου οι γκρι αντέδρασαν και με τους Γιαννόπουλο - Πολυμενάκο να σκοράρουν από 7 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στους 14, 50-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Winston Wizards διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Αποστολόπουλο, Καζά, Νταή και Καπετάνο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-48. Για τους Pitbulls στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πολυμενάκος, Bullari και Γιαννόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 23/52 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/22 βολές, 21/59 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Winston Wizards ο Καπετάνος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Pitbulls Γιαννόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές και 8/20 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 17, Τσίκης 2, Καπετάνος 15 (1), Καζάς 19 (2), Κουφοκώστας 4 (1), Νταής 16 (1)

Pitbulls (Φεντιούκοβ): Bullari 10, Φεντιούκοβ 4, Γιαννόπουλος 20, Κόττης, Πολυμενάκος 14, Venga

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Winston Wizards!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Πολυμενάκου στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!