07/03/2024
Elapuse BC 12 17 16 11 - 56 -
Αμφιδέξιοι 11 25 7 19 - 62 -

Στο Τοp 16 οι Αμφιδέξιοι!

Μία θέση στις καλύτερες 16 ομάδες της Master League εξασφάλισαν οι Αμφιδέξιοι, καθώς για την 20η αγωνιστική του πρώτου ομίλου κέρδισαν την Ela Puse με 56-62 στο Basketaki Arena!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Ela Puse, καθώς με δύο τρίποντα του Βλαντή και 4 πόντους του Μιγιόνη, προηγήθηκε με 12-2, 4:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Γκατζιώρα και 4 του Ρίζου, μείωσαν στον πόντο, 12-11!

Στη δεύτερη περίοδο ο Μιγιόνης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους και 4 του Βλαντή, διατήρησαν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με 24-18. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Αμφιδέξιοι σεληνιάστηκαν και με 18-5 επιμέρους σκορ, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 29-36, έπειτα από 11 πόντους του Γκατζιώρα, 5 του Κακκαβά, 4 του Τζαβέλλα και τριποντάκι του Τζωρτζάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ela Puse έσφιξε την άμυνά της και με 10 ακόμη πόντους του Μιγιόνη και 4 του Αναγνώστου, προσπέρασε με 45-43. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Ρίζου και 3 του Κακκαβά. Σκορ τρίτης περιόδου 45-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Τζωρτζάκη, Κακκαβά και Γκατζιώρα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-62. Για τους γηπεδούχους ο Μιγιόνης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, ωστόσο δεν έφταναν οι 8 νέοι πόντοι που πέτυχε, φτάνοντας έτσι τους 33!

Πολυτιμότερος της Ela Puse ο Μιγιόνης με 33 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/12 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Αμφιδέξιων ο Γκατζιώρας με 19 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Ela Puse (Αναγνώστου): Βλαντής 10 (2), Αναγνώστου 4, Γιαννόπουλος, Ζορμπάς 3 (1), Κουτσούκος 6, Μιγιόνης 33 (7)

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Γκατζιώρας 19 (5), Κακκαβάς 15 (2), Ρίζος 13, Τζαβέλλας 5, Τζωρτζάκης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές και τα 19 τρίποντα που σημειώθηκαν!