19/10/2024
Buzzer Eaters 22 16 7 13 - 58 -
San Antonio Sperms 15 14 12 23 - 64 -

Το πίστεψαν και το γύρισαν οι Sperms!

Αν και είδαν τους Buzzer Eaters να βάζουν οχτώ τρίποντα στο πρώτο μέρος και να προηγούνται με 38-23, οι San Antonio Sperms με ατσάλινη άμυνά στην επανάληψη γύρισαν το παιχνίδι και κέρδισαν με 58-64, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον όγδοο όμιλο της Evolution League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Buzzer Eaters στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ζαννιά, 7 του Ρίζου και τρίποντο του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 18-6, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 7 πόντους του Σολδάτου και 4 του Πιτούλη, μείωσαν στους 7, 22-15!

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Ζαννιά και δύο του Παυλόπουλου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +15, 38-23, 2:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 οι San Antonio Sperms πριν την ανάπαυλα, 38-29, με τους Σολδάτο και Πιτούλη να βάζουν από ένα τρίποντο ο καθένας, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα και οι Σκαπετοράχης - Λουράντος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπεναρδή συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 4 πόντους του Δρακάκη και βοήθειες των Σολδάτου - Πιτούλη, πλησίασε στους 4, 45-41. Το συγκρότημα του Μπάλτα διατήρησε σε θέση οδηγού ο Ρίζος με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 45-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι San Antonio Sperms κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με μεγάλα σουτ των Δρακάκη, Σκαπετοράχη, Σολδάτου και Βαγενά, ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν με 58-64. Κόλλησαν για πέντε λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο στην επίθεση οι Buzzer Eaters, με τους Ρίζο, Παπαδόπουλο και Κώτση να βρίσκουν στόχο στα τελευταία λεπτά.

Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Ζαννιάς με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/4 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Novibet MVP των San Antonio Sperms ο Δρακάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/14 δίποντα, ενώ μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 5 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Αντωνιάδης, Ρίζος 17 (2), Λιγνός 2, Ζαννιάς 16 (4), Παπαδόπουλος 11 (1), Παυλόπουλος 6 (2), Δεδεμάδης, Κώτσης 6

San Antonio Sperms (Μπεναρδής): Δρακάκης 14, Σολδάτος 21 (5), Πιτούλης 7, Λουράντος 3 (1), Βαγενάς 3, Λιατάκης 6, Σιαπάνης, Σκαπετοράχης 10 (1), Κοντογιάννης

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Sperms στο φινάλε!