13/10/2024
San Antonio Smurfs 16 7 20 18 - 61 -
Λεβαντάτηδες 4 13 9 6 - 32 -

Το ροζ φύλλο στους San Antonio Smurfs!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και να προηγούνται με 8-2 στο ξεκίνημα. Οι Λεβαντάτηδες δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν στην πρώτη περίοδο, οι San Antonio Smurfs είχαν ρυθμό με τον Παπανικολάου και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 16-4.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Λεβαντάτηδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και ξεκίνησαν από την άμυνα. Παπασπύρου, Αλεξοπουλος και Μάρας πήραν μπροστά με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείσει στο 23-17 με buzzer beater του Αλεξόπουλου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και με ένα γρήγορο 5-0 διαμόρφωσαν το 28-17. Οι Λεβαντάτηδες προσπάθησαν να μείνουν στην επαφή με το σκορ έχοντας κυρίως τον Αλεξόπουλο να παίρνει πρωτοβουλίες, όμως οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 43-26.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι San Antonio Smurfs μπήκαν στο γήπεδο για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και το κατάφεραν. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 (52-30), οι άσπροι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και το 61-32 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Παπανικολάου με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος παίχτης των ηττημένων ήταν ο Αλεξόπουλος με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ.

San Antonio Smurfs (Αλέξης): Αλέξης 4, Βουρλίτης 2, Γκουρογιάννης 1, Μουτσιόπουλος 5, Μποχωρίδης, Νίκας, Νινιός 23, Παπανικολάου 14, Ρούσσος, Σταύρου 10, Στρουμπής 2

Λεβαντατηδες (Μπουκόρος): Αλεξόπουλος 8, Θεοδωρόπουλος, Καραβαγγέλης, Καραμπέτσος 3, Λυμπερόπουλος 2, Μάρας 2, Μπουκόρος 6, Παπασπύρου 2, Πολύζος 5

Τι μας άρεσε: Ο dominant τρόπος παιχνιδιού των San Antonio Smurfs.