15/02/2023
Yellow Submarine 22 25 21 13 - 81 -
Peteenagers BC 15 6 20 13 - 54 -

"Τορπίλισαν" τους Peteenagers οι φοβεροί Yellow Submarine

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της Τετάρτης, οι Yellow Submarine υποδέχτηκαν τους αποδεκατισμένους από τραυματισμούς και διάφoρους λόγους Peteenagers, οι οποίοι αν και προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί, είχαν απέναντι τους μια ομάδα με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και ευστοχία, με αποτέλεσμα να έχουμε την άνετη επικράτηση των ‘’υποβρυχίων’’ με σκορ 81-54!

Στην πρώτη περίοδο, το εκρηκτικό ξεκίνημα του Στεφανίδη, που σημείωσε τους 10 από τους πρώτους 14 πόντους της ομάδας του, έδωσε την ευκαιρία στους Submarine να ξεφύγουν στο σκορ και να χτίσουν μια καλή διαφορά. Από την πλευρά τους οι Peteenagers κατάφεραν να κλείσουν καλά την περίοδο και να μειώσουν τη διαφορά, με το κλείσιμο αυτής, στους 7 (22-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα μπορούσε εύκολα να χαρακτηριστεί ως παράσταση για ένα ρόλο, και συγκεκριμένα παράσταση για τους Submarine. Καμπάσης, Μανέτας και Κοντόγιωργας σημείωναν καλάθια με όποιον τρόπο ήθελαν. Οι Peteenagers έμοιαζαν ανήμποροι να ακολουθήσουν αυτόν τον ξέφρενο ρυθμό και να αντιδράσουν, γεγονός που οδήγησε τις 2 ομάδες στην ανάπαυλα με το εντυπωσιακό +26 (47-21).

Στην Τρίτη περίοδο, οι ‘’πετεινοί’’ προσπάθησαν να «σώσουν τα προσχήματα» και να τρέξουν με όσες δυνάμεις έχουν να μειώσουν τη διαφορά. Ωστόσο, αν και δε μείωσαν τη διαφορά, πέτυχαν να πετύχουν σχεδόν τους πόντους που είχαν σημειώσει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και να οδηγηθούμε στη λήξη της περιόδου με το σκορ στο 68-41. Ο Στεφανίδης συνέχισε να βρίσκεται στη «ζώνη του λυκόφωτος», σημειώνοντας 4 συνεχόμενα τρίποντα για τους Submarine.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ο προπονητής των Submarine αναλώθηκε σε αυτό το διάστημα περισσότερο στο να δοκιμάσει σχήματα και συστήματα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, ενώ οι Peteenagers προσπαθούσαν να μαζέψουν τα κομμάτια τους, κυρίως λόγω των περίεργων συνθηκών που αντιμετώπιζαν με το ρόστερ των 6 παικτών. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους Yellow Submarine να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη με το τελικό σκορ 81-54.

MVP της αναμέτρησης ανακηρύχθηκε ο Νίκος Στεφανίδης, ο οποίος σημείωσε 32 πόντους, με το εξωπραγματικό 8/12 πίσω από τη γραμμή των 6,75, ενώ παράλληλα είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε μόλις 27:37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττηθέντες διακρίθηκε ο Σπύρος Αλεξόπουλος, που βρέθηκε στις παρυφές του Double-Double (9 πόντους, 17 ριμπάουντ, ενώ ακόμα είχε 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 27:50 λεπτά συμμετοχής.

Yellow Submarine: Αναστασόπουλος 6, Διαμαντόπουλος, Καμπάσης 8(11 ριμπ.), Κοντόγιωργας 10, Μανέτας 17, Μαρκόπουλος 6, Σπαλιάρας 2(10 ριμπ.), Στεφανίδης 32.

Peteenagers: Αλεξόπουλος 9(17 ριμπ.), Ασπρούλιας 11, Διαμαντόπουλος 3, Ησαΐας 12, Λάζαρης 1, Λέζος 18.