26/10/2021
Peristeri Histons 9 15 14 16 - 54 -
Kourkoutes BC 18 19 15 15 - 67 -

Τόσο, όσο οι Kourkoutes!

Δύο στα δύο για τους Kourkoutes στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Peristeri Histons με 54-67 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kourkoutes στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Νακόπουλου, 3 του Βεϊσάκη και τρίποντη βόμβα του Σαρακηνού, προηγήθηκαν με 2-18, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Στεφανίτση και δίποντα των Κλήμη – Δερβεντζή, μείωσαν στους 9, 9-18.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους κόκκινους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με 9 πόντους του Δημητρόπουλου, 6 του Νακόπουλου και 4 του Πλέστη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 24-37. Τους Peristeri Histons κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κλήμης (5π), Δερβεντζής (5π) και Στεφανίτσης (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kourkoutes βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +18, 24-42, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 38-52, μετά από 6 συνεχόμενους πόντους του Τσάκωνα και τρίποντα των Βεϊσάκη – Σαρακηνού. Ο Δερβεντζής με 10 πόντους ήταν αυτός που πάλευε στο τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Μάριου Πλινθίδη, ώστε να παραμείνει ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κόκκινοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τσάκωνα (4π), Καντιώτη, Χούσο και Αθανασίου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-67. Για τους Peristeri Histons στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μάνος, Τσόκανος και Στεφανίτσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 13/33 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 20/40 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Δερβεντζής με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 βολές, 7/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 8/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Peristeri Histons (Πλινθίδης Μ.): Στεφανίτσης 9 (2), Μάνος 9 (1), Τσόκανος 3 (1), Κλήμης 7 (1), Πλινθίδης Ν. 2, Μιχαλόπουλος 3, Δερβεντζής 21 (1)

Kourkoutes (Αθανασίου): Καντιώτης 6 (1), Νακόπουλος 16, Βασιλόπουλος, Σαρακηνός 6 (2), Πλέστης 6, Χούσος 3 (1), Τσάκωνας 10, Μανιουδάκης, Αθανασίου 3, Δημητρόπουλος 11 (2), Βεϊσάκης 6 (1), Τρωιάνος

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν!