17/04/2024
Mikrokosmos 6 5 13 9 - 33 -
Valhalla Phantoms 9 9 10 14 - 42 -

Παίζοντας τόσο όσο οι Valhalla!

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, οι Valhalla's Phantoms διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα που πήραν στο ξεκίνημα, και παρά τη πίεση που τους άσκησε ο Mikrokosmos Athens, διπλασίασαν τις νίκες τους στο Summer League.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Κουριχ και τον Φραγκογιάννη να συνδέονται από μακριά για τους  φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους αντίστοιχα. Γιαννατζόγλου και Τσατσαρώνης έδωσαν τις επιθετικές λύσεις που χρειαζόταν ο Μικρόκοσμος, αλλά οι δύο πόντοι του Τσινιόκα και του Hooman ήταν αρκετοί για να βάλουν σε προνομιακή θέση την ομάδα του Γεωργακά, 6-9.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι Valhalla συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και βρίσκοντας σκορ δια χειρός Κρινή (4π), ξέφυγαν με double σκορ! Για τον Μικρόκοσμο ο Περράκης τράβηξε το κουπί με τρεις πόντους, δίνοντας έτσι το παράδειγμα στον Αλούπη, ο οποίος με ένα δύσκολο δίποντο καθόρισε το σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου, 11-18.

Με ένα 5-0 σερί ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με ένα καλάθι του Κοκόλα και ένα γκολ φάουλ του Κρινή, έχτισαν μαξιλαράκι ασφαλείας 12 πόντων, 23-11. Η αντίδραση ήρθε από τον Μικρόκοσμο, με τον Φραγκογιάννη, τον Περράκη και τον Τσατσαρώνη να ευστοχούν έξω από τα 6,75 και να ρίχνουν τη διαφορά στους τρεις, ωστόσο ο Κρινής συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και επανέφερε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων για τους Valhalla, 24-28.

O Κουριχ έσπασε το ρόδι στη τελευταία περίοδο με ένα τρίποντο, για να έρθει και να του απαντήσει ο Περράκης με το ίδιο νόμισμα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά, κυρίως μέσω του Κουριχ και του Κρινή, και παρά τους τέσσερις του Γιαννατζόγλου, οι Valhalla επιβραβεύτηκαν για τη καλή τους, αμυντική κυρίως, παρουσία με το δεύτερο ροζ φύλλο για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP για τους Valhalla's Phantoms αναδείχτηκε ο Βικέντιος Τσινιοκα με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 4 κλεψίματα, ενώ από τoν Mikrokosmos Athens ξεχώρισε ο Λευτέρης Περράκης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 2 ασίστ.

Mikrokosmos Athens (Γκούμας): Αλούπης 2, Γιαννατζόγλου 6, Καρατζάς, Περράκης 11, Τσατσαρώνης 7, Φραγκογιάννης 5, Φρυσάλης 2.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Shooli 3, Γεωργακάς, Κανάκης 6, Κοκόλας 2, Κουριχ 13, Κρινής 12, Παπαϊωάννου, Τσινιόκα 6.

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Βικέντιου!