22/01/2020
Pink Panthers 8 8 8 4 - 28 -
New York Pic-Knicks 11 14 14 15 - 54 -

Του… Αγίου Αθανασίου!

Την ημέρα της ονομαστικής εορτής του… επωνύμου του (18/1), ο Παναγιώτης Αθανασίου έκανε «πάρτι» στις ρακέτες (13 π. / 23 reb) και οδήγησε τους New York Pic-Knicks στην έκτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development 2, απέναντι στους Pink Panthers που ακολούθησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά… φράκαραν και έμειναν στο 1-8.

Στο ξεκίνημά του, το ματς ήταν ισορροπημένο και οι ορεξάτοι Πάνθηρες κρατούσαν το σκορ ισόπαλο μέχρι το 9’ με τους Παναγιώτη Βενάρδο, Αραμπατζή, Λύτρα και Τανταρούδα (8-8), για να πάρουν τελικά το προβάδισμα οι Πικ-Νικς στο δεκάλεπτο (8-11), με τον Αθανασίου, ενώ πριν είχαν σκοράρει και οι Νάννος, Δημητρέλος.

Ένα σερί 0-8 από Κοντογιάννη, Σπηλιωτόπουλο, έδωσε μια ώθηση στους «νεοϋορκέζους» στην αρχή της δεύτερης περιόδου (8-19 στο 14’), όμως οι Pink απάντησαν με Μαυρογόνατο, Κοντό, Φλώρο (16-23 στο 19’), πριν ο Σπηλιωτόπουλος διαμορφώσει το 16-25 στο ημίχρονο.

Στρογγύλης, Σπηλιωτόπουλος έβαλαν τρίποντα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και οι Δημητρέλος, Αθανασίου με καλάθια από κοντά έφτασαν την απόσταση στους 17 πόντους για τους Pic-Knicks (18-35 στο 26’), με τους Μαυρογόνατο, Τανταρούδα, Τζόγια να προσπαθούν να ξαναβάλουν στο παιχνίδι τους Panthers στη συνέχεια, αλλά χωρίς επιτυχία, αφού το 30ο λεπτό έκλεισε στο 24-39.

Η κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέφυγε για τους Πικ-Νικς, αφού οι Βασιλείου, Τσέτσικας, Κοντογιάννης, Στρογγύλης και Αθανασίου ήταν αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση, ενώ οι «Ροζ» απλά περίμεναν να τελειώσει το ματς, από τη στιγμή που δεν έμπαινε τίποτα και έτσι το 28-54 ήρθε φυσιολογικά και έδωσε τη νίκη στους τυπικά φιλοξενούμενους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Αθανασίου με 13 πόντους, 23 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Πάνθηρες ξεχώρισε ο Γεράσιμςο Μαυρογόνατος με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «ροζ» είχαν 10/48 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 5/8 βολές, 38 ριμπάουντ (11-27), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «νεοϋορκέζους» να τελειώνουν το ματς με 19/59 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 7/22 βολές, 64 ριμπάουντ (24-40), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη.

Pink Panthers (Κοντός): Τανταρούδας 8, Μαυρογόνατος 7, Κοντός 4, Αραμπατζής 2, Λύτρας 2, Φλώρος 2, Π. Βενάρδος 2, Τζόγιας 1, Θ. Βενάρδος

New York PicKnicks (Νάννος): Αθανασίου 13, Κοντογιάννης 12, Δημητρέλος 9, Σπηλιωτόπουλος 7, Στρογγύλης 7, Βασιλείου 3, Τσέτσικας 2, Νάννος 1

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση των Πικ-Νικς σε όλη τη διάρκεια και κάποιοι όμορφοι συνδυασμοί που βγήκαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες.