26/01/2023
Flood BC 12 8 23 19 - 62 -
Elapuse BC 14 21 22 4 - 71 -

Τους εκτέλεσαν έξω από τη γραμμή των 6,75!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, η Ela Puse εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6.75, έφτασε σε ακόμη μια νίκη, αυτή η φορά κόντρα στη Flood με σκορ 62-71 και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με τους Pistachios.

Στο πρώτο ημίχρονο η παρέα του Αναγνώστου ξεδίπλωσε απλόχερα όλες τις μπασκετικές αρετές που τη χαρακτηρίζει ως ομάδα, επιβεβαιώνοντας όσους πιστεύουν ότι εφόσον εμφανιστει πλήρης συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες της Master League.  O Μαγγιώρος σε 15:36 λεπτά συμμετοχής έκανε μια γεμάτη εμφάνιση με 10 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, πραγματοποίησε 2 κλεψίματα και συνεπικουρούμενος από τον για ακόμη μια φορά εκπληκτικό Βίκτωρα Μιγιόνη(7π-2τρ) βοήθησαν την ομάδα τους να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο συν δεκαπέντε με σκορ 20-35. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, ενώ είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Ζαφειρόπουλο με 5 πόντους στο ενεργητικό του.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με το ποδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο, συνδέθηκαν επιτυχώς από το τρίποντο και με τον Μιγιόνη να ηγείται των προσπαθειών τους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού προηγούμενοι με σκορ 43-57. Στην αντίπερα όχθη η Flood ναι μεν έβρισκε σκορ με το αντίπαλο καλάθι, αλλά ταυτόχρονα αδυνατούσε να βρει λύση στο αμυντικό κομμάτι, δεχόμενη εν τέλει είκοσι δύο πόντους στο διάστημα αυτό. Ο Κουσάσης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Flood με 8 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν, αλλά και τη χαλαρότητα των αντιπάλων μείωσαν στους πέντε πόντους, 59-64 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ωστόσο η προσπάθεια αντεπίθεσης τους έμεινε ημιτελής, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει την Ela Puse να πανηγυρίζει ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 62-71.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Γιώργος Μαγγιώρος με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλέξανδρος Κουσάσης είχε 24 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Ela Puse είχε 17/35 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 4/10 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/35 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/28 βολές, 19 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη .

Flood(Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 7, Ζαφειρόπουλος 14, Κουσάσης 24, Ασπιώτης 7, Αλικανιώτης 7, Γιοπάνος, Τσάπας 7.

Ela Puse(Αναγνώστου) : Δημητριάδης, Βλαντής 8, Πιτσιλής 4, Ζορμπάς 3, Μπουγιούκας, Μιγιόνης 20, Φραγκογιάννης, Κουτσούκος 6, Αναγνώστου 4, Δεσύπρης 5,Μαγγιώρος 21.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο των νικητών έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και η εμφάνιση οικονομίας του Δημήτρη Αναγνώστου!