06/12/2021
Somalia Pirates 13 10 12 14 - 49 -
Αμφιδέξιοι 15 19 13 6 - 53 -

Τους εκτέλεσε ο Ρίζος !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master League , οι Αμφιδέξιοι  πέτυχαν την έκτη  νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Σομαλών Πειρατών με 49-53 .

Ο Τάσος Ρίζος και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επιβεβαίωσαν τη φήμη που τους ακολουθεί ως μια ομάδα που θα κάνει θόρυβο στο πρωτάθλημα της Master League .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ , 2-5 και 4-9  , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 9-5 να κλείνουν το δεκάλεπτο στο μείον δύο , 13-15  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει , καθώς οι Αμφιδέξιοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων , αυτή των δέκα πόντων με 15-25 και 20-30 , ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν έντεκα  ,23-34 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκατεσσάρων  πόντων  με 25-39 ,με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του δεκάλεπτου να δείχνει το 35-47  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αλέξανδρου Βελιβαζάκη πήγαν να φέρουν τα πάνω κάτω ,  καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 12-2 , με αποτέλεσμα να φέρουν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία , 49-49 , με τους Αμφιδέξιους να απαντούν και με ένα σερί 0-4 να κατακτούν μια μεγάλη και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League  με 49-53  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Ρίζος  με 25 πόντους , 5 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Ηλίας Παπαηλιού είχε 31 πόντους , 4 ριμπάουντ  και 2 κλεψίματα .

Οι Αμφιδέξιοι είχαν  13/35 δίποντα , 8/28 τρίποντα , 3/10 βολές , 33 ριμπάουντ ,  12 κλεψίματα  και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι  είχαν 13/29 δίποντα , 3/19 τρίποντα , 14/20 βολές , 37 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 5 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Somalια Pirates(Βελιβασάκης): Πιτίδης  , Παπαηλιού 31 , Στραβοπιεράκος  , Σωτηρόπουλος 2  , Κολαξής 10 , Νικολουζάκης 2 , Ντούλης 4  .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας) : Μαρκέτος   , Στουρνάρας 4 , Κλαδής 2  , Τζαβέλας 2 , Μάιπας 6 , Παπαδόπουλος 14 , Ρίζος 25 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Αναστάσιου Ρίζου καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !