22/06/2021
Bar Χελώνα 8 2 5 5 - 20 -
Footballistas 7 20 6 17 - 51 -

Τους έπαιξαν μπάλα οι Footballistas!!!

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Basketaki Summer League, η BarΧελώνα υποδέχθηκε τους νεοσύστατους Footballistas. Το παιχνίδι ήταν με εξαίρεση το 1ο δεκάλεπτο μονόπλευρο, με τους «ποδοσφαιριστές» να ισοπεδώνουν την ομάδα του Σπανού με σκορ 51-20 στην παρθενική τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα.

Ιδιαίτερα «φτωχό» ήταν επιθετικά η 1η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες ήταν άστοχες και χρειάστηκε κάμποση ώρα μέχρι να βρουν τα πατήματα τους. Από 1 καλάθι είχαν 4 διαφορετικοί παίχτες για την BarΧελώνα ενώ από 2 καλάθια είχαν οι Παναγόπουλος και Αγουρίδης για τους Footballistas και το τελικό 8-7 του δεκαλέπτου.

Φωτιά πήρε το καλάθι των «χελωνών» στο 2ο δεκάλεπτο. Με 1 εκπληκτικό σερί οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 17 πόντων. 5 πόντους είχε ο εκπληκτικός rebounder Λουμπαρδέας ενώ το επιθετικό του κρεσέντο συνέχισε ο Αγουρίδης με 3 καλάθια. 1 τρίποντο πέτυχε και ο Μαρκόπουλος. Τους 2 πόντους της BarΧελώνας στο δεκάλεπτο έβαλε ο Σταθόπουλος. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το διάλλειμα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει  10-27 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Την 1η περίοδο θύμισε το τέμπο του αγώνα στο 3ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες εμφανώς επηρεασμένες από την απραξία πολλών μηνών δυσκολεύονταν στο σκοράρισμα και ήταν πολύ άστοχες. 1 τρίποντο είχε ο Σούλης για τους «μπαλαδόρους» ενώ 4 πόντους είχε ο Αγγελόπουλος για τις «χελώνες» και το 5-6 (15-33) της περιόδου.

Με την διαφορά στα ύψη διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες φάνηκε να το διασκεδάζουν και προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό. 8 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας που έκανε πάρτι στο ζωγραφιστό. 1 καλάθι είχε ο Σπανός για την «κακή» επιθετικά BarΧελώνα και το τρομακτικό 20-51!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 12 πόντους 10 ριμπάουντ (1-9),2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 32:57 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/6 βολές (33,3%), 5/8 δίποντα (62,5%) και 0/1 τρίποντα (0%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Αγγελόπουλος με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5),2 ασίστ και 1 λάθος σε 25:18 λεπτά συμμετοχής. Είχε 0/2 βολές (0%), 3/5 δίποντα (60%) και 0/2 τρίποντα (0%).

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 2/6 βολές (33,3%), 9/38 δίποντα (23,7%) και 0/19 τρίποντα (0%) μαζί με 28 ριμπάουντ (4-28), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα 1 μπλοκ και 7 λάθη, Οι Footballistas είχαν 5/16 βολές (31,2%), 17/34 δίποντα (50%), 4/29 τρίποντα (13,8%), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη.

BarΧελώνα (Σπανός): Σκιαδάς 1, Λαμπρόπουλος, Παπαδόπουλος, Σπανός 5, Καρέλας 4, Σινογιώργος 2, Αγγελόπουλος 6, Σταθόπουλος 2.

Footballistas (Βουρνάς): Παναγόπουλος 9, Σιδέρης Ρ. 5 (10 ριμπ), Μαρκόπουλος 5, Σιδέρης Μ. 1 (8 ριμπ), Σούλης 8 (7 ριμπ), Λουμπαρδέας 12 (10 ριμπ), Δημητρόπουλος. Αγουρίδης 11 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και το ομαδικό πνεύμα των «μπαλαδόρων»!