03/12/2022
Kill Beer 7 13 16 21 - 57 -
Λύκοι 5 5 14 19 - 43 -

Τους "έπνιξε" με την άμυνα η Kill Beer!

Επιστροφή στις νίκες για την Kill Beer στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής κέρδισε τους Λύκους με 57-43 στο κλειστό του ΣΕΦ και συνεχίζει να βρίσκεται στην δεύτερη θέση!

Αν και μέχρι 4:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου υπήρχε λευκή ισοπαλία στο παιχνίδι, 0-0, η Kill Beer με 5 πόντους του Τσελίκη και καλάθι του Παντελόπουλου, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 7-5. Ο Σάββας με 3 πόντους και ο Ανδρέας Καρακώστας με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι "Μπυρόβιοι" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Μπογέα και τρίποντο του Τσελίκη, βρέθηκαν στο +13, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 20-10. Ο Σάββας με 3 πόντους και ο Αλέξανδρος Καρακώστας με ένα δίποντο βρήκαν στόχο για τους Λύκους σε εκείνο το διάστημα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τους Καρέλο και Λομπαρδή να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 16, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 36-24. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν ζωντανούς σε εκείνο το σημείο οι Κούβελας, Δούκας, Δρόσος, Σάββας και Αλέξανδρος Καρακώστας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Kill Beer διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τσελίκη, Μπογέα και Λομπαρδή, έφτασε δίκαια στη νίκη με 57-43! Για τους Λύκους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χαραλαμπίδης, Κούβελας, Αλέξανδρος Καρακώστας και Σάββας, πλησιάζοντας μέχρι και στους 7, 38-31!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 16/37 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές, 15/58 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp της Kill Beer ο Τσελίκης με 20 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 4/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Λύκων ο Αλέξανδρος Καρακώστας με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη.

Kill Beer (Καραδημητρίου): Λομπαρδής 6, Μπογέας 14 (2), Καραδημητρίου, Τσοκαντάς 5, Καρέλος 4, Τσελίκης 20 (2), Παντελόπουλος 8, Κουτσιούκης

Λύκοι (Σάββας): Κούβελας 9, Χαροκόπος, Δούκας 2, Σάββας 15 (1), Καρακώστας Αλ. 7, Κουρούβανης, Δρόσος 2, Κύλας 2, Χαραλαμπίδης 4, Καρακώστας Αν. 2

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την Kill Beer!